Першу екскурсію проводить Людмила Журавська.
Першу екскурсію проводить Людмила Журавська.

Напередодні великого православного свята Введення Іванові Михайловичу Сльоті — народному артисту України, поету, композитору, фольклористу, педагогу — минуло б 80 років. Тож саме святкового дня в Житомирській обласній філармонії імені С.Ріхтера відбулася подія, приурочена до ювілейної дати талановитого земляка. Тут відкрили кімнату­музей Поліського академічного ансамблю пісні і танцю «Льонок» імені І.Сльоти.

Із 60-­ти років існування цього колективу, створеного за ініціативи Бориса Тена й згуртованого талантом майбутнього народного артиста України, Героя України Анатолія Авдієвського, 44 роки ним керував і творив у ньому Іван Михайлович Сльота. Написана композитором на вірші Василя Юхимовича й виконувана ансамблем пісня «А льон цвіте синьо­синьо» стала музичною візитівкою Житомира і всього Поліського краю.

Виступаючи на урочистостях із нагоди відкриття музею, генеральний директор обласної філармонії, заслужений діяч мистецтв України Петро Даценко згадав багатьох людей, які творили історію «Льонка». Це й народні артисти України Рафаїл Малиновський та Михайло Гузун, заслужений працівник культури України Олександр Крутоус і заслужений діяч мистецтв України Олександр Вацек. Сьогоднішні «льонківці» продовжують славну історію кількох поколінь попередників, несучи в усі куточки Житомирщини, України, усього світу красу й неповторність українського народного мистецтва.

Сам же музей, розповіла автор проекту і його виконавець, у співпраці з заслуженим художником України Юрієм Дубініним, старший співробітник обласного краєзнавчого музею Людмила Журавська, задумувався як музей поліської пісні, тож у ньому широко представлена історія збирання, збереження й відтворення уже в професійному виконанні пісенної творчості нашого краю.

Чимало матеріалів, документів, особистих речей передали музеєві дружина Івана Сльоти — заслужена артистка України Валентина Бартош-­Сльота та донька Анатолія Авдієвського — Оксана Авдієвська. Сприяння у створенні музею надали депутати обласної ради Анатолій Подік та Ігор Ходак. Своїми консультаціями допомогла відтворити сторінки історії «Льонка» його колишня виконавиця з 35­річним стажем Лариса Добролежа.

За 60 років діяльності ансамбль «Льонок», за словами Людмили Журавської, співав 30 тисяч разів. Заспівав він і цього святкового дня, в тому числі й незабутню «А льон цвіте синьо­синьо». Солісткою, як і раніше, була Валентина Бартош-­Сльота, яка того дня була ще й іменинницею, отримала щирі вітання та квіти.

Цілком очевидно, що з часом музей поповнюватиметься новими експонатами, та вже й сьогодні він є ще однією скарбницею культурно­мистецьких надбань Житомирщини.

Погода

Веселим олівцем

Кар07122018

— На кого ж ви мене залишаєте?!

Малюнок Миколи ЛЕВКОВСЬКОГО.

Лінки