Племінниця Павла Кудрицького Леся Євгенівна.
Племінниця Павла Кудрицького Леся Євгенівна.

У Житомирі на будинку колишнього Дворянського зібрання, нині — міської поліклініки № 1, в граніті увічнили Український «Незалежний театр» та визначних майстрів сцени. На пам’ятній дошці викарбувані імена відомих майстрів української сцени Поліни Самойленко, Павла Кудрицького, Степана Бондарчука, Амвросія Бучми, Семена Семдора, Зої Гайдай та Бориса Тена.

На церемонії відкриття меморіальної дошки присутні дізналися про те, що вона виготовлена завдяки спонсорам, а чекали на урочисту мить близько року. Встановлення дошки відбулося за ініціативи обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Історики та краєзнавці розповіли також про те, що фундатором театру був наш земляк, уродженець села Кодні Житомирського району, видатний український актор і театральний діяч Степан Корнійович Бондарчук. Заснований театр у серпні 1922 року за ініціативи подружжя Софії та Степана Бондарчуків.

У Житомирському Незалежному театрі розпочинали свою творчу діяльність Павло Кудрицький, 3оя Гайдай, Олександра та Павло Боришкевичі, Лілія Перегуда, Галина Верещинська, Нара Ковальчук­Хомичевська. Хормейстером театру був Михайло Гайдай (батько Зої Михайлівни); літературною частиною завідував полтавчанин, поет Яків Савченко, котрий став саме у Житомирі на літературну стежину.

За словами житомирського краєзнавця Георгія Мокрицького, Житомир має давні театральні традиції. Цей будинок був раніше двоповерховим, у лівій частині його знаходилася зала. У 1918 році у ній працювала Центральна Рада, а у 1922—1923 роках діяв український незалежний театр.

Театр припинив існування у 1923 році, зробивши значний внесок у становленні української культури. Про його існування житомирянам та гостям міста нагадуватиме меморіальна дошка.

Дошку встановлено за кошти представниці відомого культурно­наукового роду житомирян Лесі Кудрицької.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Лінки