Фото надані організаторами.
Фото надані організаторами.

 

Програма «15» — це ефективна сучасна технологія групової роботи з підлітками та їх батьками, метою якої є створення умов для підвищення якості життя та запобігання розповсюдженню соціально небезпечних явищ і захворювань (ВІЛ-інфекції, ІПСШ, алкоголізму та наркоманії) у суспільстві. «Програма 15» розрахована, передусім, на пересічні українські родини, де є діти віком 14-17 років.

Програма являє собою профілактичні заняття, спрямовані на здобуття учасниками знань щодо соціально небезпечних захворювань і явищ та формування відповідального ставлення до життя і здоров’я як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності, розвиток в учасників навичок здорового способу життя. Програма розроблена на основі відомої міжнародної програми «Кроки по камінню» («Stepping Stones», Alice Welbourn) та адаптована в деяких пострадянських країнах, у тому числі в Україні. Нею передбачено проведення шістнадцяти групових зустрічей з дітьми та їх батьками. В нашій області «Програма 15» реалізується з 2017 року в школах Бердичева та району. Пілотний факультативний курс програми «Кроки по життю» з 2020 року впроваджується й у Житомирі. Це стало можливим завдяки Українському фонду «Благополуччя дітей» у співпраці з Бердичівською міською громадською молодіжною організацією (БМГМО) «Молодь обирає життя» за підтримки Protestant Agency for Diakonia and Development — Bread for the World. Реалізується проект «Профілактика ВІЛ / СНІДу та підтримка соціально-психологічного здоров’я в Україні — робота з громадою за «Програмою 15».

«Коли ознайомилась з цією профілактичною програмою, спостерігала за її впливом на учасників, впроваджуючи її елементи, з’явилося бажання ознайомити з програмою шкільну спільноту», — говорить тренерка програми, соціальна педагогиня Житомирської школи І-ІІІ ступенів № 30 Катерина Присяжнюк.

Проте певні особливості «Програми 15», зокрема, тривалість та інтенсивність занять, необхідність командної роботи спеціально підготовлених і сертифікованих тренерів, не дозволяють втілювати її в повному обсязі у загальноосвітніх навчальних закладах. Це спонукало авторську групу трансформувати програму у факультатив.
«Факультативний курс «Кроки по життю» за структурою та змістом відповідає «Програмі 15», передбачає залучення до навчання як дітей, так і їхніх батьків. Має на меті сприяти розвитку в учасників навичок, необхідних для запобігання соціально небезпечним захворюванням та явищам на індивідуальному й сімейному рівнях», — розповідає менеджерка програми в області, голова Бердичівської міської громадської молодіжної організації «Молодь обирає життя» Тетяна Носова.

Особливостями курсу є синхронізоване викладання основних тем для учнів та батьків. Робота з дітьми проводиться в межах факультативної дисципліни протягом навчального року (одна година на тиждень). Робота з батьками проводиться у формі школи батьківської майстерності (чотири зустрічі тривалістю по три години протягом навчального року). Викладання окремих тем для дітей проводиться у гендерно-диференційованих групах. Це створює атмосферу довіри та забезпечує ефективнішу взаємодію в групах, долає внутрішні емоційні бар’єри учасників.

Основна форма проведення занять — тренінги.
«Я із задоволенням відвідую заняття факультативу «Кроки по життю». Це — не просто урок, це — година спілкування, де мене слухають і чують! Це — час у колі друзів, де я навчаюся слухати і цінувати думки своїх однокласників. «Кроки» — це спільнота, де я почуваюся комфортно і безпечно. Там ми обговорюємо теми, які раніше не порушувалися у спілкуванні з батьками та педагогами», — ділиться враженнями учасник факультативного курсу Максим.
«Деякі завдання факультативу ми з сином виконували разом: робили та обговорювали сімейний герб, складали список безпечних проявів кохання і записували їх на сердечках. Це — дуже цікаво і корисно. Шкода, що у нас в школі не було таких занять!» — говорить мама учасника Анна.

Факультатив «Кроки по життю» впроваджується у школах в умовах змішаної форми навчання через пандемію COVID-19. Тому курс має гарне онлайн доповнення Google Classroom, педагоги-тренери пройшли онлайн-навчання за темою «Застосування цифрових інструментів та онлайн-технологій у впровадженні дистанційного навчання».
Цей факультатив інтегрує в навчальний процес новітні інструменти профілактичної роботи і вже довів свою ефективність у школах Житомира та Бердичева. Його розробники планують поширити нові практики соціально-виховної роботи й на інші шкільні заклади області.

 

Погода

Фотоетюд

Фото04122020

«Відпочинок» у смартфоні.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки