Юнаки та дівчата, котрі навчаються бойових мистецтв, а також діти військовослужбовців знають, що «БАрС» — бойова армійська комплексна система навчання, до якої входять тактична підготовка, рукопашний бій, тактична медицина, вогнева підготовка, гірська підготовка тощо. Бойова армійська система складається з тем, переплетених між собою, а самі заняття за видами підготовки базуються на концепції, побудованій на єдиній психологічній основі, що дозволяє суттєво поліпшити ефективність військово-професійної діяльності особового складу.

Якщо раніше бойова армійська система використовувалася для підготовки бійців військ спеціального призначення, то нині її опановують також у військових навчальних закладах. Це сприяє формуванню у військовослужбовців спеціальних навичок, що дозволять у подальшому ефективно пересуватися на полі бою, вміло використовувати зброю, виконувати завдання в екстремальних ситуаціях, ефективно вести рукопашний бій, надавати домедичну допомогу пораненим і постраждалим та контролювати будь-яку не штатну (бойову) ситуацію.

У Житомирському військовому інституті імені Сергія Корольова «БАрС» — це і навчальна дисципліна, і окрема секція, в якій постійно тренуються курсанти.

— Два роки тому, коли «БАрС» офіційно стала однією з навчальних дисциплін, у нашому інституті було вирішено сформувати групу курсантів, які займатимуться за цією системою більш інтенсивно, — розповідає провідний інструктор із бойової армійської системи, викладач кафедри фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки і спорту Андрій Демиденко (прізвище змінено). — Для цього з кожної навчальної групи ми відібрали по декілька курсантів, які побажали опанувати «БАрС» на більш професійному рівні та розпочали тренування з ними.

Провідний інструктор розповів, що протягом першого року підготовки чимало курсантів, не витримавши навантажень, залишили тренування. Групи ж сформувалися з найвитриваліших.

Також вдалося підготувати по декілька позаштатних інструкторів у кожній курсантській групі. У подальшому позаштатні інструктори вже допомагали проводити заняття викладачам. Ну, а найвитриваліших, найбільш підготовлених чекали додаткові тренування. До секції побажали записатися не лише юнаки, а й дівчата. Це — ще одна відмінність житомирських «барсів», адже, якщо в Одесі, колисці цієї бойової системи, те, що одна жінка пройшла курс підготовки за системою «БАрС», не так давно стало справжнім фурором, то в Житомирі за цією системою в секції поглиблено займаються п’ятеро «амазонок» у погонах!

У секції хлопці та дівчата займаються двічі на тиждень. Після десяти базових занять складають залік на шеврон.

— Це, знаєте, як у спецпідрозділах бійці складають залік на берет — краповий, штормовий чи маруновий, — пояснює курсант Олег Панченко (прізвище змінено) із позивним «Барсик». — Для нас таким відповідальним іспитом є залік на шеврон. Я, наприклад, пройшов посвячення в «барси» після п’яти тижнів напруженої підготовки, вінцем якої був 10-кілометровий марш-кидок зі зброєю, форсуванням річки та комплексом силових вправ. Для того, щоб витримати це, потрібні, чесно скажу, неабиякі воля, витримка та повне усвідомлення того, яка в тебе мета та на що ти готовий на шляху до неї.

Змагання з «БАрСу» в Збройних Силах України було проведено лише у 2018 році. Тоді Андрій Демиденко привіз до Одеси групу курсантів, які встигли потренуватися лише два тижні. Тому призових місць вони не посіли. Але журі та спортивний комітет відзначили корольовців. На жаль, наступні змагання були перенесені. Невідомо, коли вони відбудуться, адже діють карантинні обмеження. Житомирські «барси» за два роки досягли значних успіхів. Вони наполегливо тренуються, постійно підвищуючи свій рівень, стають бійцями високого класу.
Фотознімки надані інформаційним агентством Міністерства оборони України «Армія inform».