Фото: facebook.com/oleksandr.alfyorov.
Фото: facebook.com/oleksandr.alfyorov.

 

Сенсаційну новину оприлюднив наприкінці минулого тижня кандидат історичних наук Олександр Алфьоров. Він розповів на своїй сторінці у соцмережах, що в селищі Городниці знайдено унікальний скарб — гроші часів Русі. А конкретно — 32 срібні монети князів Володимира Великого і Святополка Ярополковича.

«Це — скарб національного значення! — запевнив Олександр Алфьоров. — Понад 100 років історики не знали подібних знахідок! На срібних монетах, що датуються 1000 —1019 роками, зображено Київського князя, а на зворотному боці — княжі знаки тризуб та двозуб».

Знахідка, як виглядає, — таки сенсаційна. Адже востаннє подібні монети часів Київської Русі знаходили дійсно досить давно — у 1920-их роках. Зокрема, у 1922 році в селі Пинчуках на Київщині було знайдено в землі горщик зі срібними монетами, на яких зображено князя Володимира. А нинішню знахідку, яку вже охрестили «Городницьким скарбом», судячи з усього, було виявлено цілком випадково.

«На зв’язок зі мною вийшли, як мовиться, «знайомі знайомих» — і сказали, що за абсолютно побутових обставин були знайдені ці монети, — розповів Олександр Алфьоров. — З перших слів ми дійшли спільної згоди: ця знахідка сторіччя має згідно із законом бути передана державі. Скарб уже передано, протоколи підписані. Срібники — у державній власності!».

Ми зв’язалися з представниками місцевих органів влади, аби дізнатися про деталі сенсаційної знахідки. «Монети цілком випадково знайшов наш місцевий житель на околиці селища, — розповів «Житомирщині» Іван Онищук, Городницький селищний голова. — До честі чоловіка, він не сховав цю знахідку у себе, а повідомив владу». Як зясувалося, житель селища взявся назбирати в машину кілька мішків піску на березі Случі, бо робить вдома ремонт. Під час копання з лопати раптом посипалися монети. Взявши їх до рук, чоловік побачив зображення тризуба. Тож зрозумів, що знахідка — неабияка. «За участю фахівців-археологів ми прийняли знайдені монети, склали відповідні акти, — розповів Іван Онищук. — А наступного дня передали знахідку працівникам Житомирського обласного краєзнавчого музею на тимчасове зберігання».

Втім, чи «пропишуться» княжі монети у Житомирі, складно сказати. «Городницький скарб» може обминути житомирський музей і його заберуть у київські музейні заклади. Але це може статися у разі, якщо монети дійсно становлять унікальну наукову цінність.

Через день після цієї сенсаційної знахідки на беріг Случі, в те саме місце, приїхали професійні археологи. Провели розкопки і віднайшли ще 6 монет тієї ж епохи. Тож загалом «Городницький скарб» нині складається з 38 монет часів княжіння Володимира Великого і Святополка Окаянного.

«Звісно, тепер ці монети необхідно науково дослідити й вивчити, — певен Андрій Петраускас, керівник Житомирської археологічної експедиції, кандидат історичних наук. — Бо виявлення монет — це все ж не об’єкт класичної археології. У нас, археологів, вважається удачею навіть знахідка залізного ножа на розкопі. А монети досить рідко знаходяться, тим паче у скарбах. Це випадкові знахідки, які трапляються дуже нечасто».

Як би там не було, а «Городницький скарб» уже наробив галасу. Про виявлення біля селища монет часів Русі написали десятки новинних сайтів, повідомили більшість телеканалів. Тож сенсація таки відбулася. Якщо наукові дослідження підтвердять справжність монет та належність їх до епохи князя Володимира, це дасть поштовх для нових досліджень істориків та археологів.