Через два місяці жителі України (й мешканці Житомирщини також) мають обирати нову місцеву владу. День голосування на місцевих виборах вже визначено — 25 жовтня. За нормальних умов ніщо не могло б зупинити виборчий процес. Але з весни у нас в країні та й загалом у світі — ненормальні умови. Пандемія COVID-19 не стихає, захворюваність не йде на спад. Відтак саме медичні, а не політичні негаразди можуть змінити дату виборів в Україні. Подібні прецеденти цього року вже були в інших країнах. Приміром, через епідемію коронавірусу було перенесено дати місцевих виборів у різних країнах. Зокрема, у Великобританії, Гонконзі, Італії, Латвії, Румунії, Іспанії, Австрії, Мексиці, Бразилії, Аргентині, Перу…

Про існуючу ймовірність перенесення виборів розповів нещодавно головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. «Сьогодні країна поділена на так звані території епідеміологічної небезпеки, — зауважив він. — І якщо 50% територій опиняться у «червоній» зоні — це буде підстава, щоби серйозно задуматися про доцільність проведення масових заходів. У тому числі — й виборів».

Станом на середину серпня до «червоної» зони входять лише окремі території Тернопільської, Волинської та Чернівецької областей. «Помаранчева» зона введена в деяких районах Волині, Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини. Житомирщина фігурує у списку регіонів, де діє «жовта» зона. Вона запроваджена у Житомирі, Бердичеві, Малині, а також у Любарському, Романівському, Пулинському і Черняхівському районах.

Нагадаємо, які саме обмеження є чинними для цієї зони. Це: наявність маски або респіратора під час перебування у приміщенні; дотримання дистанції під час проведення масових заходів (1 людина на 5 квадратних метрів); дотримання дистанції під час проведення заходів в установах культури (заповнюваність не більше 50% місць); перевезення людей у громадському транспорті в межах кількості сидячих місць; заборона відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку.

Поки що підстав для зміни в нашій області «жовтої» зони на «помаранчеву» (а тим паче — на «червону») немає. Проте ситуація із захворюваністю розгортається стрімко й непередбачувано. Чимало експертів радять готуватися до нової хвилі коронавірусу, яка може накрити країну вже у вересні — жовтні. І тоді можуть повернутися всі жорсткі обмеження, які були запроваджені навесні.

Відтак озвучення головним санітарним лікарем ймовірності перенесення виборів стало «першим дзвіночком», який сповістив, що 25 жовтня ми можемо й не отримати нову місцеву владу. А коли? Тільки тоді, коли це не загрожуватиме здоров’ю людей. Адже вже є приклад Сербії, у якій цього року після червневих парламентських виборів епідеміологічна ситуація різко погіршилася.