Фото автора.
Фото автора.

Після скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення довкола аграрних угідь все більше розгоряються неабиякі пристрасті. Можна зрозуміти інтерес до важливого природного ресурсу нинішніх українських сільгоспвиробників. Вони хочуть міцніше «закріпитись» на поки що орендованій землі, яка згодом може стати їх приватною власністю.

Проте не завжди зрозумілою є позиція деяких розпорядників землі, скажімо, новостворених ОТГ, яким Держгеокадастр два роки тому передав десятки тисяч гектарів сільгоспугідь за межами належних пунктів.

Нещодавно ми побували на сесії Коростишівської ОТГ, де розглядалося 28 питань порядку денного, 13 із них були «земельними». У 2018 році Держгеокадастр також передав цій громаді близько 2000 гектарів землі. Ясна річ, що така солідна ресурсна «прибавка» мала б суттєво збільшити фінансові надходження до бюджету ОТГ. Особливо нас цікавило те, як ефективно депутати Коростишівської об’єднаної громади розпоряджаються просторими сільгоспугіддями.

Перед початком сесії ми поспілкувалися із керівниками Коростишіської міської територіальної громади.

— Як відомо, всі місцеві земельні питання вирішуються на сесіях місцевих рад, і наша громада не є вийнятком, — розпочав розмову голова Коростишівської ОТГ Іван Кохан. — Взагалі-то земельних проблем у нас побільшало після того, як Держгеокадастр передав об’єднаним громадам області частину земель поза межами населених пунктів та було збільшено повноваження громади. Ми також отримали немалу земельну «прибавку». Та виявляється, що частина цих переданих нам земель раніше використовувалась без належного документального оформлення, а значить — без сплати необхідних платежів. Замість податків окремі агропідприємства нібито платили сільським радам певні соціальні внески і надавали матеріальну допомогу на розвиток інфраструктурних об’єктів.

Тепер ми хочемо виправити ситуацію, перенаправити землекористування на наших угіддях у законний спосіб, і в нас тепер такі повноваження й можливості є. На кожну земельну ділянку, яка знаходиться в обробітку, мають бути договори оренди і сплата необхідних податків.

Потребують більш прозорого використання землі сільськогосподарського призначення, якими тепер розпоряджається Коростишівська територіальна об’єднана громада. Деякі агровиробники вже тривалий час їх орендують у не зовсім унормований спосіб. Депутати міської ради мають прийняти непрості рішення, щоб унормувати земельні відносини між агровиробниками і громадою.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 26 червня 2020