Багато житомирян, дізнавшись про відкриття ринків, вирушили на закупи. Щоправда, у перші дні далеко не всі продавці вийшли на роботу, а от вже за тиждень — другий майже всі ятки та магазинчики були відчинені. Маски та рукавички, обмеження кількості покупців, облаштовані своєрідні бар’єри з плівки — зміни, які помітно відразу. Та найбільше, звісно, покупців хвилює інше — наскільки змінилися ціни на продукти.

«Покупців вистачає — їх майже стільки ж, як і до введення карантину, — запевняє одна з продавчинь овочів і фруктів на Житньому ринку в Житомирі. — Чи зросли ціни? Ні, залишилися практично такими ж». І тут у нашу розмову втручається покупець Олена Іванівна: «Та підскочили ціни! На ринку навіть подекуди дорожче, ніж у супермаркеті. Чому зараз тут купую? Бо в магазині — величезна черга, а вибігла в обідню перерву дещо придбати!». До речі, про те, що ціни на овочі та фрукти відрізняться на ринку та в супермаркетах, нам повідомляли й читачі. Втім, як і про те, що ціни зросли на деякі продукти. «Так і справді було у перші дні після відкриття ринку, — зізнаються деякі продавці, — але ж слід враховувати і закупівельні ціни. Нині, наприклад, не бачимо суттєвої різниці». На ринку в середньому огірки коштують 32 — 40 грн./кг, помідори — 55 — 70 грн./кг, капуста — 14 — 16 грн./кг, картопля — в середньому по 16 грн./кг минулорічного врожаю, а рання — 30 грн./кг, є й дешевша, кабачки — в середньому по 30 грн./кг, цвітна капуста — 39 грн./кг.

Для порівняння, в одному з супермаркетів ті ж самі тепличні огірки коштують 37 грн./кг, кабачки — 30 грн./кг, капуста — 14 грн./кг, помідори — 55 грн./кг, рання картопля — від 20 грн./кг до понад 32 грн./кг. Цікаво, що за корінь імбиру, ціни на який на початку квітня злетіли до 400 і навіть 550 грн./кг, нині правлять 180 грн./кг на ринку, а в супермаркеті — «акційні» 143 грн./кг.

«Ви не в ті супермаркети ходите, — прокоментував житомирянин Іван, почувши нашу розмову з продавцями. — От у деяких магазинах інших торговельних мереж ціни — вищі, ніж на ринках, а іноді — й набагато. На ринку товар не залежується: якщо не ви купите, то знайдуться інші, бо покупців — багато».

Щодо останнього — певні сумніви. «Візьміть «до пари» ще один буханець хліба, — закликала продавчиня хлібобулочної продукції, додавши: — Зовсім мало покупців. Наприклад, раніше чорний хліб із додаванням насіння ще вранці розкуповували, а тепер після обіду залишається».

Про те, що поменшало покупців, розповіли і господині, які привозять на ринок продукцію, вирощену власноруч. Кількість таких продавців значно зменшилася. Сумно бачити, як близько половини місць, відведених для товару із приватних господарств, не зайняті. Мабуть, через скасування приміського сполучення у багатьох не було можливості добиратися до обласного центру.

«На Житньому ринку торгую вже 20 років і такого ще не пам’ятаю, — зітхає одна з жінок. — Раніше у цей час торгівля йшла активно. Нині й покупців поменшало (напевне, бояться ходити на ринок) та гроші економлять. Маю постійних клієнтів, які й під час карантину телефонували та купували городину». До речі, пучечок зеленої цибулі тут продають по 8 грн., а якщо брати мінімум два, то можна й дешевше вторгувати; пучечки руколи, шпинату або салату — по 10 грн.

З 18 травня на час карантину уряд запровадив державне регулювання цін на «товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення». Як пояснили в Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, якщо суб’єктом господарювання здійснюється реалізація таких товарів і планується збільшення роздрібної ціни на 5% і вище проти роздрібної ціни на момент набрання чинності постановою, необхідно буде декларувати зміни цін. Опісля це потрібно буде робити у разі чергового підвищення на 5% і більше проти вже задекларованої роздрібної ціни. До переліку таких товарів увійшли пастеризоване молоко в пакеті (жирністю 2,5%), борошно, макаронні вироби вітчизняного виробництва, гречка, хліб житньо-пшеничний, яйця, вершкове масло (72,5%), цукор, курятина, негазована «мінералка».

Серед товарів протиепідемічного характеру — низка медикаментів, (як-от парацетамол), антисептики, засоби дезінфікуючі та індивідуального захисту.