«Чимало друзів і близьких проживають у Білорусії. Десятиліттями ми ледь не щотижня відвідували один одного. А тепер, кажуть, доведеться робити закордонний паспорт, аби потрапити до сусідньої країни. Невже навіть після закінчення карантину візит до білоруської рідні стане проблематичним? І.С.ХОМИЧ, Овруцький район».

13 травня 2020 року урядом прийнято постанову «Про часткове зупинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян», відповідно до якої з 1 вересня поточного року для поїздок у Білорусію громадянам України необхідні закордонні паспорти.

Урядовці запевняють, що новий порядок виїзду за кордон дозволить:
— покращити захист українських громадян, адже у разі втрати за кордоном внутрішнього паспорта ідентифікація громадян України закордонними установами є тривалою та складною;
— зменшити час проходження прикордонного контролю, оскільки інформація із закордонних паспортів зчитується спеціальними приладами;
— вирішити питання перевірки інформації щодо наявності обмежень на перетинання кордону згідно з дорученнями уповноважених державних органів та за базами Інтерполу;
— удосконалити процедури прикордонного контролю з метою запобігання випадкам використання підробок паспорта громадянина України (у формі книжечки) з огляду на низький ступінь захисту документа.

Відтермінування нового порядку до 1 вересня цього року дає можливість завчасно оформити закордонні паспорти. Громадяни України, які проживають на території Білорусії та не планують найближчим часом відвідання України, можуть оформити закордонні паспорти у посольстві України в Мінську або консульстві України в Бресті. Ці установи забезпечені усім належним устаткуванням для опрацювання паспортних клопотань громадян України.

Громадянам України, які після 1 вересня 2020 року перебуватимуть на території Білорусії без закордонних паспортів, не потрібно хвилюватися: при поверненні в Україну Державна прикордонна служба безперешкодно пропускатиме за внутрішніми паспортами.

Для громадян України — жителів прикордонних районів України — залишається чинним режим поїздок у Білорусію за внутрішніми паспортами і свідоцтвами про народження (для осіб віком до 18 років) відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про порядок перетинання українсько-білоруського державного кордону громадянами, які проживають у прикордонних районах, від 12 грудня 1998 року.

Заплановані зміни режиму поїздок не стосуються громадян Республіки Білорусь.