Фото автора.
Фото автора.

Про готовність закладів охорони здоров’я Житомирщини до другої хвилі медичної реформи йшлося 25 лютого на брифінгу в Житомирі за участю представників Міністерства охорони здоров’я та Національної служби охорони здоров’я України (НСЗУ).

— Мета другого етапу медичної реформи — наблизити до пацієнтів лікарні, зокрема другого рівня, — зазначив заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль. — У рамках реформи з’явилося поняття «опорні лікарні», основним критерієм для яких є їхня досяжність упродовж години. Ось тут і виникає логічне питання щодо якості наших доріг. Як можна ними довезти хворого за 60 хвилин до лікарні навіть за умови перевезення пацієнта новим автомобілем «швидкої»? Нині в уряді триває обговорення: як відремонтувати дороги, що ведуть до лікарень, аби забезпечити своєчасний порятунок людей.

У цьому контексті — й забезпечення центрів екстреної медицини транспортними засобами. За словами посадовця, в Україні нараховується 2,1 тис. автомобілів, більшій частині з яких — понад 10 років. Для спецавтомобілів це — дуже великий термін. Починаючи з 2019-го щороку планується оновлювати 1/5 частину наявного автопарку.

Також посадовець наголосив, що у рамках реформи мова йде про оптимізацію надання медичних послуг і що жодна лікарня не повинна бути закритою.

Лікарні в області закриватися не будуть, запевнив і голова облдержадміністрації Віталій Бунечко. Водночас, він прокоментував ситуацію навколо ажіотажу з тим, що деякі лікарні області не отримали статусу опорних.

«Ми будемо ініціювати перегляд переліку опорних лікарень, зокрема щодо Малинської, Олевської лікарень, Житомирської міської лікарні № 2 ім. В.П.Павлусенка; порушується питання щодо Чуднівської», — зазначив голова облдержадміністрації.

Віталій Бунечко також зауважив, що Житомирщина — одна з лідерів у реформуванні сфери охорони здоров’я. Майже всі заклади вже готові до другої хвилі реформування. «На сьогодні певні проблеми маємо з Ружинською та Лугинською центральними районними лікарнями, які «затягнули» з підготовкою до контрактування з НСЗУ, — зазначив він. — Проте сподіваємося, що 1 квітня область увійде в другий етап медичної реформи з гордо піднятою головою».

За словами начальника департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Миколи Суслика, загальна готовність спеціалізованих медзакладів області до контрактування з НСЗУ — 91%, усі заклади підключені до медичних інформаційних систем, а от комп’ютеризовані — на 72%. Щоправда, цей показник, переконані у профільному департаменті, буде підвищено до 1 квітня.

— Загалом існує 27 пакетів медичних послуг для пацієнтів, — сказала директор департаменту комунікації НСЗУ Тетяна Бойко. — Аби з 1 квітня безкоштовно отримати медичні послуги в лікарні, пацієнту потрібно підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Також потрібно буде мати електронне направлення на лікування від сімейного лікаря чи «вузького» спеціаліста. Якщо декларації не підписано, пацієнт все одно може розраховувати на безкоштовну екстрену чи ургентну медичну допомогу. Із 1 квітня існуватиме поняття «пріоритетні послуги», які оплачуватимуться НСЗУ за підвищеними тарифами. Це — лікування інсультів та інфарктів, допомога при пологах та неонатальна допомога, рання діагностика онкозахворювань.

Цього ж дня відбулася нарада з керівниками медзакладів Житомирщини щодо впровадження Програми медичних гарантій, що повинна запрацювати вже з 1 квітня.