Ми вже не раз писали про пошукову діяльність нашого колеги, журналіста «Житомирщини» Сергія Бовкуна, який віднаходить забуті чи навіть невідомі досі кінохроніки з історії області. Чергова його знахідка стала певною краєзнавчою сенсацією. У фондах Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Пшеничного пошуковець знайшов хронікальний фільм 1943 року, який розповідає про звільнення міста Малина від фашистів.

«Знахідка — дійсно унікальна, — пояснює Сергій Бовкун. — По­перше, дотепер ніхто й ніде її не бачив. Понад 76 років плівка пролежала на полиці архіву. По­друге, донині було відомо лише про два міста в області, звільнення яких зняли радянські кінооператори — це Житомир і Бердичів. А тепер до цього числа додався й Малин. Причому, малинська кінохроніка значно довша за хронометражем — загалом фільм триває понад 11 хвилин».
Аби придбати в кіноархіві обцифровану копію кінохроніки, журналіст звернувся за підтримкою передовсім до міських та районних органів влади Малина. Проте його звернення залишилися без відповіді — чиновники просто проігнорували їх.

Тоді дослідник розмістив прохання про допомогу в придбанні кінохроніки в соціальних мережах. І відгукнулися небайдужі жителі міста, яким є цікавою його історія.
«За підтримки благодійників вдалося зібрати необхідну суму і викупити в архіві цей хронікальний фільм, — говорить Сергій Бовкун. — Це стало можливим завдяки грошовим пожертвам п’ятьох малинчан: Володимира Нечипоренка, Марини Туми, Олександра Гладких, Лариси Никитчук та Євгена Купневича. Спасибі їм!».

Кінофільм уже виставлено в мережі «Ютуб». Там його можна переглянути за назвою «Малин, 1943 г.». Знайдена кінохроніка є безцінною з історичної точки зору, адже це — перша відома дотепер кінозйомка Малина, яка зафіксувала героїчні сторінки його минулого. На кадрах видно артпідготовку і танкову атаку в околицях міста, руїни будинків, зморених голодом дітлахів у підвалах, полонених фашистів… Усе це — історія Малина, яка завдяки небайдужим людям повернулася із забуття.