Фото автора.
Фото автора.

На території Свято-Преображенського кафедрального собору, що в обласному центрі, за багаторічною традицією, патріотично налаштовані городяни поклали квіти до могили діячів ОУН Омеляна Сеника та Миколи Сціборського. Микола Сціборський — житомирянин, діяч УНР та УВО, один із фундаторів ОУН, підполковник Війська УНР. Він — теоретик українського націоналізму, редактор офіційних видань ОУН, співавтор проекту конституції Української Держави. У 2016 році посмертно став почесним громадянином Житомира. Цього року виповнюється 78 років із дня загибелі борців за волю України.

«Існують різні версії, хто ж їх убив. Найбільш вірогідно, що це зробили німецькі окупанти. Омелян Сеник загинув одразу, а Микола Сціборський помер у міській лікарні № 1, не приходячи до тями. На місці, де застрелено лідерів націоналістичного руху, було вбито і нападника. Це зробив німецький солдат, який саме проходив поруч. У нападника було знайдено посвідчення, видане німецькою владою, на ім’я Степана Козія. Як потім виявилося, адреса цього чоловіка вказана невірно, бо за місцем проживання такої людини ніхто не знав. Тобто, це посвідчення було фальшивим.

Німецькі окупанти не хотіли далі проводити розслідування, отже вони були зацікавлені в тому, щоби все поховати. Тут, на емоціях, мельниківці почали говорити (бо і Омелян Сеник і Микола Сціборський належали до мельниківського крила), що вбивство вчинили бандерівці. Це емоційна реакція, яка не має під собою підгрунтя. На мій погляд, німецькі окупанти спеціально створили ситуацію, вбивство, і зіграли на цьому для того, щоби розпалити ворожнечу між мельниківцями і бандерівцями, вивести її на виток взаємної ненависті.

Мельниківці під час панахиди роздавали листівки, в яких говорилося, що Сеника і Сціборського вбили бандерівці. Хоча, я повторюсь, бандерівцям розкручування ненависті не було вигідне, а німцям було зручно це зробити», — прокоментував події того часу доцент Житомирського національного агроуніверситету Геннадій Махорін.

Вшанувати пам’ять патріотів прийшли представники Житомирського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка, ОУН з Києва та Новограда-Волинського, молодь. Вони взяли участь у обряді літії (скорочений варіант панахиди), який провів диякон Михайлівського собору Житомира Михайло Дверник, також поклали квіти до пам’ятників Олегу Ольжичу та Небесній Сотні. Потім гості взяли участь в обговоренні питань націоналістичного руху, яке пройшло за «круглим столом» в обласній універсальній науковій бібліотеці імені О.Ольжича.

 

Погода

Фотоетюд

Фото27032020

Стомився Мурчик писати й читати...

Фото Валентини ПАРХОМЧУК.с. Фасова Хорошівського району.

Лінки