Фото автора.
Фото автора.

 

Сьогодні минає 207 років з дня Бородінської битви. Саме того вересневого дня у 1812 році російська армія прийняла виснажливий бій з французьким військом біля села Бородіно. Ця битва переламала хід війни і фактично визначила перемогу Росії над французькими окупантами. А слово «Бородіно» стало на віки символом військової звитяги та доблесті.

В архіві нашої газети ми віднайшли надзвичайно цікавий матеріал. Півстоліття тому, 6 квітня 1969 року, в «Радянській Житомирщині» було опубліковано замітку молодшого наукового співробітника Бородінського військово-­історичного музею Г.Неділька під інтригуючою назвою: «Наші земляки — герої Бородіна». Про що ж йдеться у матеріалі?

Про надзвичайно цінний (але майже невідомий сучасним мешканцям Житомирщини) історичний факт. Виявляється, у Бородінській битві брали учать і жителі Поліського краю. «Працівники Бородінського військово­історичного музею А.П.Ларіонов та К.Н.Шатов, досліджуючи архівні матеріали цього періоду, — йдеться в статті, — знайшли єдиний екземпляр нагородного списку воїнів Житомирського піхотного полку, які відзначилися у битві під Бородіно. Цей полк брав участь у боях в районі Курганної висоти, яка в історії одержала назву знаменитої батареї Раєвського». Вочевидь, полк був сформований у Житомирі з місцевих мешканців та перебазований в район бойових дій з французами. Співробітники Бородінського музею відновили окремі прізвища житомирських героїв битви. Зокрема, командира полку майора Вакуленка. Як зазначено у нагородному листі, він «за весь час бою налагоджував фронт під сильним вогнем ворога, підбадьорював людей бути безстрашними. Під час наступу кількох колон Бонапарта організував нищівну відсіч. За виявлену хоробрість при захисті висоти нагороджений золотою шпагою з написом «За хоробрість».

У нагородному списку згадуються й інші прізвища житомирських воїнів, які отримали за свою відвагу в Бородінській битві ордени Святого Георгія ІІІ класу: Семен Гладко, Хома Дрига, Єфрем Черкасенко, Василь Чиркун, Микола Агієнко…
Нам невідомо, з яких сіл Житомирщини походили ці воїни. Невідомо, де вони померли і поховані. Але завдяки знахідці дослідників у 1969 році та публікації в «Радянській Житомирщині» із забуття повернуто прізвища воїнів, які вкрили себе невмирущою славою у знаменитій Бородінській битві. Тож виходить, що й наші земляки долучилися до перемоги над наполеонівською армією у 1812 році. Честь їм, хвала і наша вдячна пам’ять!