У цьому році відповідно до Закону України «Про комерційний облік води» кожен житловий будинок повинен бути оснащений загальнобудинковими приладами (вузлами) водообліку. Як ця важлива справа просувається в обласному центрі? Наш кореспондент поцікавився у директора із розвитку та капітального будівництва КП «Житомирводоканал» Олександра Юрійовича Гаврилова та в начальника відділу по роботі із вимірювальними приладами цього комунального підприємства Олександра Миколайовича Войналовича.

— Яка ситуація нині в Житомирі в цілому щодо раціонального використання та обліку води?

— У місті Житомирі органи міської влади запланували встановити 1018 загальнобудинкових вузлів обліку води. І вони мають бути встановлені до 1 серпня 2019 року, — зазначає Олександр Гаврилюк. — Якщо аналізувати нинішню динаміку їх встановлення, то помітне деяке відставання від нормативних термінів, адже на даний час у місті встановлено близько половини від необхідної кількості лічильників обліку води. Отож міська влада вирішила активізувати ці роботи, виділивши відповідне фінансування. Із міської скарбниці нам виділено 12 мільйонів гривень на встановлення 310 вузлів обліку води. Без фінансової допомоги Житомирської міської ради водоканалу не вдалося б виконати заплановані показники.

— Мешканців обласного центру більше нині цікавить, як буде розподілятися оплата за водопостачання після встановлення загальнобудинкових лічильників води, — уточнюю у Олександра Юрійовича.

— Помісячна сума за спожиту воду буде пропорційно розподілятися між споживачами, які проживають (зареєстровані) в будинку. Але цей «перехідний» період буде тривати не довго, бо вже до серпня 2020 року приладами обліку води має бути оснащена кожна квартира — відповідно до законодавства. У тих будинках, де поки що відсутні будь-які прилади обліку, водоканал нараховує нормативну вартість використання води.

— У тих житлових будинках, де вже встановлені прилади обліку води, як змінилося водоспоживання? — запитую у Олександра Войналовича.

— Ми проаналізували обсяги споживання води у тих житлових будинках, де встановлені загальнобудинкові лічильники води, і зафіксували зменшення фактичного водовикористання від нормативного приблизно на 15%, — стверджує Олександр Миколайович. — Отож після встановлення приладів обліку споживачі стали використовувати воду економніше, а водоканал, у свою чергу, став ретельніше виявляти втрати води при її доставці до будинків і квартир.

— Зараз встановлення загальнобудинкових лічильників води фінансується із бюджету міста, а хто оплатить встановлення квартирних лічильників, які мають бути у кожному помешканні вже до кінця наступного року?

— Зрозуміло, що це — турбота самих споживачів, — каже Олександр Миколайович. — Для нас важливо, щоб кожен квартирний лічильник води був встановлений технічно правильно. Є організації та підприємства, які мають ліцензії на проведення таких робіт.

— А до водоканалу можна звертатись?

— Житомирський водоканал також може надавати послуги зі встановлення приладів обліку води. Але, як відомо, водоканал обслуговує водомережі, які доходять лише до зовнішньої стіни будинку, а внутрішньобудинкова інфраструктура обслуговується переважно ОСББ або керуючими компаніями. Отож вони і мають пріоритетне право визначати, хто буде встановлювати лічильники води у квартирах. Звісно, це може вирішити і сам господар квартири, залучивши до роботи ліцензійоване підприємство.

— А якою є приблизна вартість встановлення лічильника води?

— До речі, водоканал не має навіть такої статті витрат, як «встановлення приладів обліку води», отож буквально всі витрати на встановлення загальнобудинкових лічильників у Житомирі взяла, як кажуть, на свої плечі міська влада, а ось у квартирах лічильники мають встановлювати самі мешканці за власні кошти. Приблизна вартість встановлення квартирного лічильника води зараз сягає 1 — 1,5 тисячі гривень, — уточнює Олександр Гаврилов.

— А хто буде обслуговувати, ремонтувати при необхідності лічильники води?

— Загальнобудинкові лічильники води обладнані спеціальним радіомодулем і вони будуть передавати показники обліку дистанційно. А коли всі житлові будинки будуть обладнані приладами обліку води, тоді, мабуть, влада міста Житомира прийме необхідні рішення щодо подальшої експлуатації, обслуговування і ремонту загальнобудинкових лічильників води. А ось за квартирні лічильники мають відповідати власники квартир, як це прийнято в інших цивілізованих країнах, — пояснюють спеціалісти Житомирського водоканалу.