Секретар Чуднівської міськради Галина Вербельчук.
Секретар Чуднівської міськради Галина Вербельчук.

 

Півроку тому райцентр Чуднів став ще й центром новоствореної об’єднаної територіальної громади. Реформа децентралізації впритул підійшла сюди у грудні минулого року — тоді містечко Чуднів об’єдналося в громаду з дев’ятьма навколишніми сільрадами. Побувавши нещодавно в Чуднові, ми вирішили дізнатися: як проходить тут процес становлення ОТГ. Під’їжджаючи до будівлі міської ради, звернули увагу на свіжий асфальт на центральних вулицях.

— Це зроблено буквально щойно — у травні-червні, — пояснила Галина Вербельчук, секретар міської ради. — Ремонт цієї ділянки було заплановано ще торік. Але зроблено його не за місцеві гроші, а за державні. Бо це ж транзитна дорога державного значення. Відтак робила її Служба автодоріг в області. Добре, що поклали нове покриття, а погано те, що в проекті дорожники не врахували ремонт тротуарів. Тож місцями бордюри «втопилися» — і тепер з цим маємо проблеми. А коштів на цю справу не маємо. Думаємо залучити підприємців, чиї магазини розташовані вздовж дороги, щоби кожен з них зробив свою ділянку тротуару…

— Але ми таки знайшли гроші для ремонту кількох інших вулиць, — долучається до розмови Тамара Тарасюк, начальниця фінансово-господарського відділу міськради. — У Чуднові за кошти Державного фонду регіонального розвитку поремонтували вулиці Зелену, Героїв Пожежних та провулок Калиновий. А в селі Дубищах коштом місцевого бюджету полагодили вулицю Першотравневу — виділили на це 500 тисяч гривень.
Окрім ремонту доріг, іншим «головним болем» для Чуднівської ОТГ є утримання освітньої мережі. У складі новоствореної об’єднаної громади опинилися 26 закладів освіти. Поміж них — шість загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів. Цікавлюся в посадовців: чи не планують закривати школи, як це можна нині побачити багато де?

— Поки що освітню мережу нам вдається зберігати, — каже Галина Вербельчук. — А як буде далі — не знаю. Все залежатиме від фінансів. Адже тепер держава виділяє лише субвенцію на зарплату педагогам. Всі інші освітні витрати лягли на нашу громаду. А потреб є чимало. Це — і ремонти шкіл, обладнання частини з них санвузлами, і ремонт шкільних автобусів. У нас їх є чотири — і всі вже старенькі. Інше болюче питання — стан водогінних мереж. Нам зараз передають у підпорядкування районне підприємство з водопостачання та водовідведення. Воно, відверто кажучи, — далеко не в найкращому стані, та й система водоочисних споруд є аварійною. Попри все це, ми маємо якось забезпечити водопостачання в Чуднові, бо в разі його зупинки одразу виникне соціальна напруга.

До поточних проблем громади, на яку навалилися роками не вирішувані проблеми районного масштабу, додаються й непередбачувані ситуації, які теж потребують серйозних фінансових витрат. Приміром, під час нещодавнього буревію вітер зірвав дах будинку культури, який передали з району до Чуднівської ОТГ.

— Довелося напружуватися, шукати можливості й терміново лагодити дах, — каже секретар міськради. —За ту роботу ми ще навіть не розрахувалися з виконавцями, вони її зробили фактично в борг.
Отак у Чуднівській громаді нині «латають» дірки — і в переносному, і в прямому розуміннях. Керівники ОТГ відверто зізнаються, що проблем нині — дуже багато. Чого лишень коштували бюрократична і паперова тяганини, пов’язані з утворенням громади та перепідпорядкуванням їй колишніх районних об’єктів! На це фактично й пішло перші півроку діяльності Чуднівської ОТГ. Дотепер у «підвішеному стані» знаходиться й питання про керівника громади. Після раптової смерті у січні нинішнього року Чуднівського міського голови Івана Розводовського його обов’язки виконує Галина Вербельчук.

— Центральна виборча комісія та Верховна Рада досі не призначили дату нових виборів міського голови, — каже вона. — Тож і з цим також маємо невизначеність. А загалом після об’єднання в громаду нам поки що легше не стало. Про якісь великі масштабні прожекти думати не доводиться. Мрії — набагато скромніші: аби утримати «на плаву» всі ті галузі, які ми отримали у спадок від району…