Фото автора.
Фото автора.

Пам’ятаєте знаменитий радянський фільм «Циган»? Червоною ниткою крізь долю головного героя Будулая проходить згадка про розчавлену фашистським танком циганську кибитку з людьми. Ота знищена кибитка є мовби трагічним символом долі ромського народу (саме так нині прийнято називати циганів) у роки Великої Вітчизняної війни. Адже фашисти знищували ромів з не меншою затятістю, аніж євреїв — лише за їхню національність.

На Житомирщині є кілька місць масових страт ромського населення в роки війни. Дотепер вони ніяк не були позначені. Тож подія, що відбулась нещодавно, є унікальною. У трьох населених пунктах області встановлено стели пам’яті знищених ромів. Це — селище Іванопіль (Чуднівський район), а також села Калинівка (Олевський район) та Дівошин (Овруцький район). Ми побували в Іванополі на відкритті першої такої стели в нашій області. Цей захід зібрав чимало місцевих жителів, а також велику делегацію гостей — представників ромських та єврейських громад, столичних істориків, німецьких дипломатів та науковців.

— Встановлення таких стел проводиться в рамках міжнародного проекту «Захистимо пам’ять», — пояснив «Житомирщині» Анатолій Подольський, директор Українського центру вивчення історії Голокосту. — Фінансується він німецьким фондом «Меморіал убитим євреям Європи», а наш Центр є інформаційним та організаційним партнером проекту. Загалом у червні відкрито п’ять стел, присвячених пам’яті загиблих євреїв та ромів. Окрім вже названих місць — це ще райцентр Любар та село Колодянка Новоград-Волинського району. У селах, де було знищено євреїв, здебільшого вже існують пам’ятні знаки — як правило, ще з часів СРСР. Але на них зазвичай не вказувалася національність жертв. А тепер поруч ми ставимо нові інформаційні стели. Щодо меморіалів знищеним ромам, то нині по всій Україні їх є не більше десятка. Відтак відкриття таких меморіалів на Житомирщині — визначна подія, яка дає новий імпульс пам’яті про ті страшні роки.

Чотириметрову стелу з надміцного фібро-бетону встановили в Іванополі біля колишнього цукрозаводу. На її чотирьох сторонах прикріплено композитні панелі, де написано про геноцид євреїв та циганів у цьому містечку. В травні 1942 року на околиці тодішнього Янушполя було розстріляно понад 800 місцевих євреїв. А згодом біля заводу німці розстріляли й кілька циганських родин. Про те, як це було, на церемонії відкриття меморіалу розповів живий свідок того жахіття — 84-річний Деонізій Совінський.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 25 червня 2019