Фото автора.
Фото автора.

Сьогодні ми згадуємо одну з найбільш грандіозних подій ХХ століття — перший політ людини в космос. Відтоді, як Юрій Гагарін 12 квітня 1961 року злетів у космічну височінь, минуло вже 58 років.

Як писала тоді про це наша газета? Погортаємо пожовклі від часу сторінки «Радянської Житомирщини» за квітень 1961 року — і зануримося в атмосферу початку космічної ери…

Номер газети за 13 квітня вийшов під «шапкою»: «Радянська людина в космосі!». Першу сторінку займають повідомлення ТАРС та звернення ЦК КПРС до всіх народів і країн з нагоди цієї величної події. Тут-таки — портрет Юрія Гагаріна у льотчицькому шоломі. А внизу — цікава приписка: «Фото зроблено у Житомирі з екрана телевізора фотокореспондентом Ю.Міліневським». Ось так! Не чекаючи отримання офіційних фото першого космонавта тодішніми каналами зв’язку, в редакції вийшли з положення — і таки зробили фото Гагаріна для газети!

Гортаючи цей унікальний номер (який по праву може вважатися раритетом), не перестаєш дивуватися. Польоту Гагаріна присвячені матеріали на усіх чотирьох сторінках. Тож як чудово і професійно спрацювали журналісти, зумівши оперативно підготувати стільки цікавих інформацій про перший політ в космос, адже в запасі у них було менше доби! А Інтернету, смартфонів та комп’ютерів тоді не було.

В номері подано й офіційні повідомлення з Москви, і вітальні телеграми керівників СРСР, і короткі інформації з інших країн — Англії, Франції, США, Лівії, Польщі, Швеції, Німеччини, Китаю. Але найбільш цінними є матеріали про реакцію на космічний політ в Житомирі та області.

На знімку — кілька чоловіків і жінок схилилися біля радіоприймача. Підпис: «З почуттям великої радості і гордості за рідну Вітчизну слухали повідомлення ТАРС про перший політ людини в космос колгоспники артілі імені Мічуріна Житомирського району». Поруч на сторінці — інше фото: «На обличчях робітників Житомирського заводу «Електровимірювач» — щасливі посмішки. Вони слухають повідомлення ТАРС про те, що корабель-супутник з льотчиком-космонавтом Юрієм Гагаріним повернувся на рідну землю». Ще одна фотографія — стихійний мітинг на панчішній фабриці в Житомирі: «Виступає робітниця Надія Кравець, яка говорить, що день 12 квітня золотими літерами викарбуваний на скрижалях історії».

Весь світ тоді радів щиро і з захватом. І наші земляки — теж. Публікації газети яскраво показують неймовірну радість мешканців області у день польоту Юрія Гагаріна. Ось лишень деякі заголовки репортажів з різних підприємств краю: «Незабутня подія в історії» (Черняхівський обозний завод); «Слава радянському народу!» (Житомирська музична фабрика); «Бути гідним нашої епохи» (Житомирський консервний завод). Тут-таки — захоплюючий репортаж із вулиць Житомира під заголовком «Дивом віку названо політ». Свої враження від звістки про космічний політ Гагаріна кореспондентам «Радянської Житомирщини» розповідають мешканці міста: будівельник Гаврило Ярмоленко та муляр Валентин Степанишин (які того дня працювали на спорудженні будинку по вулиці Театральній, 33); студентка Житомирського сільгоспінституту Світлана Данік; професор Євдоким Михайленко; продавець «Дитячого світу» Ангеліна Талько; таксист Леонід Кацановський. Кожен з опитаних висловлює свої радісні почуття. А в кінці репортажу журналісти підсумовують почуте трьома короткими словами-емоціями: «Небувало! Дивовижно! Прекрасно!».
У тому «космічному» номері нашої газети надруковано не лише офіційні повідомлення, репортажі та відгуки. А ще й вірші! Одразу п’ять поезій, присвячених польоту Юрія Гагаріна. Автор першої («Він далі скорив неозорі») –видатний український поет Володимир Сосюра; другої («Хвала тебе, России cын!») — вчитель Марголін; третьої («На радість нам, на диво світу») — робітник Житомирського ремонтного заводу № 2 Лук’янчук. А інші два вірші написали тодішні журналісти «Радянської Житомирщини» — Федір Береза і Михайло Клименко.

«Юрій Гагарін, з тобою
Всі ми збирались в дорогу,
Знісся ти над голубою
Даллю повітря земного…» —

це уривок з вірша Берези. А ось клименківські рядки:

«Слава розуму людини,
Дерзновенності її,
Корабель у космос лине,
У незвідані краї…».

Тріумфальна космічна тема не полишала сторінок «Радянської Житомирщини» й в декількох наступних номерах, настільки величною була ця подія. Газета з номера в номер публікувала різні фотографії Юрія Гагаріна, репортажі про його політ та вшанування в Москві, вміщувала розповіді про родину космонавта… Але, на жаль, ніде в газеті у ті радісні дні не звучало ім’я Головного Конструктора — Сергія Корольова. Тоді він був засекреченим. Тож ані журналісти нашої редакції, ані жителі області не знали, що творець першої космічної техніки є нашим земляком. Зате тепер ми це знаємо — і пам’ятаємо з почуттям гордості й шани.

Наша газета багато разів зверталася і продовжує звертатися до теми космонавтики. Але почалося все саме з польоту в космос Юрія Гагаріна, який журналісти «Радянської Житомирщини» гідно висвітлили на сторінках газети у далекому 1961 році.