Фото автора.
Фото автора.

Йдеться про Житомир. Нещодавно в обласному центрі відбулося урочисте вручення Європейської енергетичної відзнаки міському голові Сергію Сухомлину та всій команді, яка протягом кількох років працювала, зокрема, задля того, аби успішно пройти міжнародну сертифікацію за системою «Європейська енергетична відзнака» (ЄЕВ).

Почесну відзнаку було вручено у рамках Муніципальної координаційної платформи з розвитку «Енергетична та кліматична трансформація для підписантів Угоди мерів». Земляків привітав заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк, який відзначив позитивні зміни в життєдіяльності міста, зокрема ті, що побачив, перебуваючи того дня на КП «Житомирводоканал».

На урочистостях побували координатор Міжнародного офісу Європейської енергетичної відзнаки Паскаль Штайнгрубер, керівник Національного офісу ЄЕВ в Україні та виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. Як розповів директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш, система ЄЕВ існує понад чверть століття. Її учасниками є близько 1,5 тисячі міст Європи. Проект допомагає органам місцевого самоврядування співпрацювати і рухатися вперед. В Україні сертифікати ЄЕВ одержали лише два міста — Вінниця та Житомир, а учасниками пілотного проекту вже стали Львів, Суми і Черкаси.

За словами національного експерта Проекту ЄС «Угода мерів Схід» в Україні Оксани Кисіль, уже створено Муніципальну координаційну платформу з розвитку «Енергетична та кліматична трансформація для підписантів Угоди мерів», а нині формується керуючий комітет. Представником від великих міст обрано Сергія Сухомлина. Він першим як учасник цієї платформи поставив свій підпис під відповідним документом.

У 2015 році було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації та Міністерством регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України про реалізацію у Житомирі спільного Проекту з енергоефективності. У цьому документі обумовлено технічну і фінансову підтримку в модернізації системи теплопостачання міста, підвищення інституційної спроможності КП «Житомиртеплокомуненерго» та підтримку в побудові системи муніципального енергетичного менеджменту, її сертифікації відповідно до вимог ЄЕВ. Цей сертифікат орган місцевого самоврядування може отримати при відповідності параметрам якості не менше як на 50%, а відповідність на понад 75% відзначається золотим сертифікатом.

За інформацією міської ради, у Житомирі вже чимало досягнуто у сфері енергозбереження, зокрема, завдяки проведеній термомодернізації об’єктів соціальної сфери, заміні частини тепломереж, а також встановленню індивідуальних теплових пунктів у багатоповерхових будинках. У планах — будівництво сонячної електростанції, реконструкція основних магістральних водомереж та очисних споруд, повний перехід зовнішнього освітлення на LED-ліхтарі.

Про захмарні тарифи на тепло і холоднечу в багатьох квартирах житомирян на урочистостях не йшлося.