Нещодавно у Житомирському агротехнічному коледжі зустрічали тимчасово повірену в справах Республіки Куба в Україні Натачі Діас Агілеру. Цікаво, що вона лише 1,5 місяця як в Україні, й один із перших її візитів — саме до цього навчального закладу.

В актовій залі ніде було яблуку впасти: на зустріч прийшли не лише викладачі та студенти, а й запрошені воїни-інтернаціоналісти, які свого часу побували на острові у період Карибської кризи.

Як наголосив директор коледжу Микола Тимошенко, недарма саме Житомирський агротехнічний коледж Натачі Діас Агілера відвідала одним із перших. Адже ще у 1974 — 1975 роках у цьому закладі навчалися 68 студентів із Куби. «Кожен із нас знає і пам’ятає, що кубинський народ одним із перших простягнув руку допомоги Україні після трагедії на Чорнобильській АЕС, — зазначив Микола Тимошенко. — Чимало постраждалих хлопців і дівчаті з України пройшли лікування та реабілітацію на Кубі. Протягом 21 року таких дітей було близько 24 тисяч!». Директор коледжу, до речі, може багато розповісти про ті події. Він був одним зі свідків того, як перший рейс з українськими дітьми на борту вилетів до Гавани, а також учасником делегації від України, яка у 2010 році з візитом відвідала Кубу.

— 26 квітня 1986 року трапилася аварія на Чорнобильській АЕС, — зазначила у своїй промові гостя. — І вже через кілька днів після того, як про це стало відомо, перші студенти з Куби прийшли до київських лікарень, аби здати кров для постраждалих.

Згодом про події в Україні стало відомо у всьому світі. Тоді громадяни Куби сказали, що «в нас немає коштів, аби вам допомогти, але ми прагнемо віддячити Україні за те, що саме тут тисячі наших громадян одержали освіту». У 1990 році кубинські спеціалісти приїхали в Україну, аби обстежити вісім районів, які були найбільш забрудненими внаслідок Чорнобильської катастрофи.

— Вже невдовзі на Кубі приземлився перший літак із 139 пацієнтами, багатьох дітей супроводжували їхні матері, — розповіла Натача Діас Агілера. — Хоча у 1990-ті роки Куба сама переживала нелегкий період, однак протягом 21 року продовжувала допомагати постраждалим з України, передусім, дітям-сиротам та із малозабезпечених родин. Співпраця у таких сферах життя, як фармацевтичній, туристичній, медичній, сільськогосподарській тощо, можуть сприяти розвитку обох країн. Ми прагнемо й надалі розвивати дружбу, яка існує між Україною та Кубою вже протягом багатьох років.

Вона висловила вдячність Україні особисто від себе, адже вищу освіту вона здобула в Одесі. «Мабуть, саме тому почуваюся тут як удома, — зазначила посол-міністр. — Вдячна всім присутнім за те, що вони цікавляться країною, яку я представляю».

Цього дня лунало чимало слів вдячності, спогадів про українсько-кубинську дружбу. Гостя побувала на концерті за участю студентів коледжу, побачила виставкові експонати, ознайомилася з умовами навчання й відпочинку.