Керівник Овруцької ОТГ Іван Коруд.
Керівник Овруцької ОТГ Іван Коруд.

Найбільша в області, а то й, напевно, в Україні — такою є нині Овруцька територіальна громада. Вона — ще молода (утворилася в квітні 2017 року), та заразом і давня, бо має багату історію, що сягає часів Київської Русі. Якщо зазирнути в літописні джерела, то там Овруч згадується вперше 946 року. Місто пов’язане з такими відомими історичними постатями, як княгиня Ольга, князі Олег і Ярополк. До нашого часу збереглися пам’ятки архітектури Х — ХІІ століть, які приваблюють туристів. Археологи знаходять на Овруччині глиняний посуд часів Київської Русі, а також і ще раніші свідчення — кам’яні породи з рештками мушель, які підтверджують, що колись на цій поліській території котилися хвилі... бурхливого моря. Багато й природних ландшафтних пам’яток в цьому краї.

Овруцькій ОТГ ще не сповнилося й двох років. Об’єдналися в ній місто і 68 населених пунктів на загальній території площею 821,67 кв. км з центром в Овручі. У старостинських округах і в місті мешкають майже 35 тисяч осіб.

Молода громада за підтримки Житомирського центру місцевого самоврядування взялася активно втілювати в життя стратегію свого розвитку до 2027 року. І вже немало зробила в цьому напрямку.

Берегині народних ремесел
Берегині народних ремесел

І світло, і вода

За перше півріччя нинішнього року, — прозвітував нещодавно перед громадою її керівник, міський голова Іван Коруд, — доходи в бюджет становили більше 137 мільйонів гривень, що майже на 124 мільйони більше, ніж торік. З цих коштів на освіту змогли виділити більш як 62 мільйони, на охорону здоров’я — 31,4, на житлово-комунальне господарство — 8,3 мільйона гривень.

— Виробничий потенціал нашої громади успішно представили на І регіональному форумі «Житомирщина — територія можливостей», а також у Києві під час проведення святкових заходів на честь вулиці Овруцької, — розповіла нам начальник відділу місцевого економічного розвитку та залучення інвестицій Овруцької міської ради Оксана Левківська.

Вона також повідомила про те, що нині триває оформлення документів для отримання кредитних та грантових коштів від компанії НЕФКО на реконструкцію вуличного освітлення. А це — 5940 тисяч гривень кредиту і 70 тисяч євро грантових коштів.

Погоджено з Мінрегіоном і реалізацію ще кількох проектів. Зокрема, заплановано забезпечити доброякісною питною водою мешканців сіл Норинська, Мощаниці, Підвлідників, а в самому Овручі буде створено дві станції знезалізнення води — за іншою, вже загальнодержавною, програмою. Питна вода для полісян — досить болюча проблема, тож керівництво громади її вирішенню приділяє значну увагу. Кількість споживачів постійно зростає, а водопровідні й каналізаційні мережі зношені, потребують ремонту. Місцеве КП «Водоканал» обслуговує 86 км водопровідних мереж та 55 км — каналізаційних. На вдосконалення їх та поліпшення якості води з бюджету громади, витратили майже півтора мільйона гривень. Вдалося замінити частину металевих труб на поліетиленові, встановити дев’ять бюветів із хорошою водою.

«Іван Ярославович допоможе!»

— Пріоритетний напрям діяльності керівництва громади — економія енергетичних ресурсів, — зазначає начальник загального відділу міськради Ірина Редчиць. — Проводимо для цього моніторинг обсягів споживання й стану розрахунків за використані енергоносії, вивчаємо енергозатрати. В рамках угоди мерів складаємо план дій сталого енергетичного розвитку громади з метою зменшення шкідливих викидів і поліпшення енергетичної та екологічної безпеки.

Разом з тим у громаді дбають про ремонт доріг по старостинських округах і в місті. З’явилися дитячі майданчики в селах — там, де їх раніше не було, споруджується нове житло, ФАПи, опоряджується територія. Міський голова Іван Коруд регулярно зустрічається з мешканцями (і в місті, і в селах), вислуховує їхні пропозиції та претензії. В цьому році 2,5 тисячі звернень було до голови. З різними питаннями люди приходять. Кажуть: «Нам Іван Ярославович допоможе!». Бо вірять, що так і буде, бачать позитивні зрушення.

Овруцька громада святкує
Овруцька громада святкує

Енергетична верба й «Кам’яна квітка»

— Працюємо над інвестиційним паспортом, — розповідає Оксана Левківська, — щоб залучити бізнесменів, які вкладуть свої кошти в створення нових робочих місць. Зокрема, у сфері переробки ягід, видобутку пірофіліту, каменеобробки. Нині йде реконструкція цеху з переробки молока і виробництва сиру. А також будується Поліська ТЕС, яка працюватиме на щепі й вироблятиме електрику для наших потреб і не тільки. Для того, щоб мати необхідну сировину, вирощувати будемо енергетичну вербу, поки що на площі два гектари.

За словами Оксани Левківської, надію покладають у громаді й на розробку туристичних маршрутів. Приміром, запрошуватимуть гостей Овруччини проїхатися маршрутом «Кам’яна квітка» — Овруцько-Словечанським кряжем, що простягається майже на 60 кілометрів. Пісковикам, рожевим і червоним кварцитам, пірофілітовим сланцям, з яких складається кряж, мільйони років. Видобуте тут каміння використовували стародавні зодчі при будівництві Софіївського собору, Золотих воріт, Києво-Печерської лаври, споруд у Переяславі-Хмельницькому і Вишгороді.

В селі Збраньках можна відвідати давнє містечко із шахтами з видобутку пірофіліту (єдиними в Україні), зробити селфі в мармуровій печері, здійснити подорож до водоспаду. Серед привабливих для туристів також — лебедине озеро і кургани в Норинську, блакитне озеро на місці колишнього кар’єру з видобутку кварциту в Товкачах, зелена садиба «Дальній кордон».

Зацікавлення малого і середнього бізнесу в створенні економічного й туристичного потенціалу Овруцької громади, напевно ж, неабияк вплине на її розквіт. Тоді й молодь не буде так активно виїжджати в чужі краї за більшими заробітками (а це — одна з болючих нинішніх проблем), залишатиметься вдома і працюватиме на користь громади. Принаймні, в цьому переконані тут і роблять багато для того, щоб так і було.
Фото з сайту ovruch.in.ua.