Федерації профспілок Житомирщини минуло 70 років. У жовтні 1948 року рішенням міжспілкової конференції 17 галузевих профспілок об’єдналися в Житомирській обласній раді профспілок. У той нелегкий післявоєнний відбудовний час облпрофрада здійснювала контроль за дотриманням трудового законодавства, керувала роботою технічної та правової інспекції праці, діяльністю профспілкових організацій щодо страхування, охорони здоров’я трудящих, житлового й культурно-побутового будівництва.

Із набуттям Україною незалежності суспільне значення профспілок — найбільшої в державі громадської організації — набагато зросло і, до честі профспілкового активу Житомирщини, профспілки стали повноправним партнером влади й роботодавців у забезпеченні трудових і соціальних прав наших земляків. Про це було сказано багато вдячних слів на урочистому засіданні ради Федерації профспілок області з нагоди ювілейної дати. У ньому взяли участь члени ради, профактив області, ветерани профспілкового руху, соціальні партнери.

Про представництво й співучасть профспілок у вирішенні соціально-економічних проблем трудящих Житомирщини свідчить той факт, що ФПО є однією зі сторін територіальної тристоронньої соціально-економічної ради. Голова ФПО Неля Паламарчук є членом колегії облдержадміністрації, обласної робочої групи з питань детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення. Працівники апарату ФПО беруть участь у підготовці проекту Програми соціально-економічного розвитку області; профспілкові працівники є членами житлових, конкурсних комісій, комісій із погашення заборгованості із заробітної плати, санації та банкрутства, постійно діючих комісій органів виконавчої влади.

Шлях до співпраці й партнерства не був легким. На зібранні пригадали, як у роки Помаранчевої революції войовничо налаштовані активісти вимагали від тодішнього голови ФПО М.І.Матвійчука віддати їм приміщення федерації. Як уже самим спілчанцям доводилося і доводиться вдаватися до радикальних заходів — виходити на акції протесту. Та частіше — намагалися довести свої позиції й вимоги до соціальних партнерів шляхом конструктивного діалогу.

На це звернув увагу, вітаючи учасників зібрання зі знаменною датою, перший заступник голови облдержадміністрації Ярослав Лагута. Він подякував профспілковому активу за бажання співпрацювати з соціальними партнерами задля інтересів жителів усієї області, працівників усіх галузей.

У зв’язку з цим посадовець звернув увагу на питання, яке останнім часом активно порушують і справжні громадські організації, й ті, що існують лише на папері, щодо створення громадської ради при облдержадміністрації.

— Позиція голови облдержадміністрації в цьому питанні полягає в тому, — сказав Ярослав Лагута, — що в цій раді мають бути люди, які представляють і регіональні, і галузеві інтереси. І якщо говорити про галузевий принцип, то ідеальною моделлю співпраці між владою і громадськістю є співпраця і діалог між владою і профспілками. Незважаючи на проблеми і виклики часу, в нас існує взаєморозуміння і плідна тристороння співпраця. Хоча у ряді випадків у влади й профспілок є різні погляди на проблеми і шляхи їх розв’язання, в головній меті — зробити життя громадян достойним, заможним і комфортним — ми — єдині, — запевнив Ярослав Лагута.

Глибоку вдячність голові ФПО Нелі Паламарчук і її колегам висловив перший заступник голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко за послідовність у роботі із забезпечення соціального діалогу, виваженість у вирішенні соціальних питань. Він також звернув увагу на те, що ми входимо в активну фазу чергової виборчої кампанії, а багато політиків завжди перед виборами раптом запалюються великою любов’ю до профспілок. Нерідко закликають їх до протестів, блокувань і таке інше з тим, щоб використати у своїх передвиборних амбіціях цю потужну й дієву суспільну силу. Та лише минають вибори, як ті політики забувають і про свої обіцянки, і про прихильність до профспілок. «А нам треба, — сказав Володимир Саєнко, — доводити свою силу, свою значимість, щоб нас любили не лише перед виборами».

На зібранні прозвучало багато щирих вітань і побажань від партнерів, які разом із профспілками працюють заради поліпшення життя, поваги й належного забезпечення кожного трудівника. Серед цих вітань були й музичні — художніх колективів Андрушівського районного будинку культури й Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. І.Огієнка. Прозвучала й пропозиція ветерана ФПО Вацлава Янчевського видати книгу, присвячену профспілковому руху на Житомирщині.

Учасники зібрання прийняли звернення до членських організацій Федерації профспілок Житомирської області, лідерів та активістів профспілкових організацій із закликом з одного боку — більш широко та в повному обсязі використовувати всі повноваження і можливості, надані законодавством, аби не втратити досягнутих профспілками набутків, а з другого — спонукати органи влади вибудовувати соціальну та правову державу, ефективну економічну і соціальну політику, а роботодавців — бути соціально відповідальними. В ухваленій на зібранні резолюції міститься одностайна підтримка вимог учасників всеукраїнської акції протесту профспілок, що відбулася 17 жовтня в Києві.

А саме:
встановити розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 5167 грн.;
мінімальний рівень оплати праці — не нижче 7700 грн.;
мінімальний розмір пенсій — 2840 грн.
Не допустити підвищення цін на природний газ та електроенергію, тарифів на житлово-комунальні послуги для населення.
Забезпечити в Державному бюджеті України на 2019 рік належні видатки на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист.
Зупинити державне рейдерство майна профспілок та наступ на їхні права.
Невідкладно погасити заборгованість із виплати заробітної плати та не допускати її в подальшому.

 

Лінки