Фото Яни СТАВСЬКОЇ.
Фото Яни СТАВСЬКОЇ.

Серед вітчизняних урядовців Уляна Супрун має в суспільстві, мабуть, найбільш одіозну репутацію. Очолювана виконувачкою обов’язків міністра охорони здоров’я реформа вітчизняної медицини сприймається, м’яко кажучи, дуже неоднозначно.

Нещодавно Уляна Супрун приїздила до Житомира, де мала зустріч з фахівцями та керівниками медичних установ, а також поспілкувалася з журналістами.

Пропонуємо увазі читачів найцікавіше з її виступу.

Безплатні аналізи — з 2019 року

«В Житомирській області близько 725 тисяч людей підписали декларації з сімейними лікарями або педіатрами. В самому Житомирі це зробили 64% жителів. Це вже нова система фінансування, коли гроші заходять в медичні заклади за кожним пацієнтом.

Нині йде успішне фінансування охорони здоров’я на первинній ланці. У 2019 році ми розширимо програму надання медичних послуг. Діагностичні аналізи будуть оплачуватися Національною службою здоров’я через державну страховку.

Називається ця програма «Безкоштовна діагностика». Тож з липня 2019 року аналізи, які призначать сімейні лікарі або педіатри, будуть безкоштовними для пацієнтів. Вже закладено 2 мільярди гривень у Державний бюджет, щоби покрити цю програму на 6 місяців нового року.

Розвиваємо також програму «Доступні ліки». З квітня 2019 року доступні ліки будуть фінансуватися так само, як і на первинній ланці — за кожним пацієнтом йтиме фінансування. А Національна служба здоров’я буде оплачувати ліки прямо через аптеку. Тобто кошти вже не будуть переходити через обласний або районний бюджети, а надходитимуть напряму до аптек. Нині є області, які мають проблеми з фінансуванням програми «Доступні ліки». Але надалі все буде більш справедливо: якщо пацієнту потрібні ті чи інші ліки з переліку доступних, він йде до аптеки, яка вже отримала на них кошти».

Чому лікарям боргують зарплату?

«В Житомирі є проблема недостатності зарплат для лікарів. Така проблема відбувається в кінці кожного року. Чому? Держава надає на ці потреби субвенцію.Її отримують Житомир і райони області — кожен свою суму. Проте є багато пацієнтів, які приїздять з районів до Житомира і тут лікуються. Але на них грошей у Житомирі немає, бо ці кошти є в районах. Тож коли ми перейдемо на вторинній і третинній ланках на нову систему — гроші будуть йти за пацієнтом. Національна служба здоров’я буде фінансувати саме ту лікарню, де лікується пацієнт. Коли це зміниться — не буде таких проблем із зарплатами. А щоби виправити теперішню ситуацію, ми попрацювали з Міністерством фінансів. Щороку в бюджеті є резерв на вирішення подібних проблем. Відтак через кілька тижнів пустимо гроші з резерву на області, аби покрити недостатність у виплаті зарплат».

Вакцинувати — усіх дітей!

«Однією з проблем медичної галузі є низький рівень вакцинації дітей. У Житомирській області лише 50-55% дітей — вакциновані. Мова йде про всі види щеплень, окрім кору. Відтак у 2019 році будемо звертати особливу увагу на рівень вакцинації. Виділятимемо додаткові кошти для лікарів, які мають 100% вакцинації своїх пацієнтів. Натомість на тих медиків, які не досягли такої цифри, будуть санкції та штрафи. Дітей, які не мають повної вакцинації, не допускатимуть у школи».

Одним — 17 тисяч,іншим — 5364

Кореспондент «Житомирщини» поцікавився у виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я станом фінансування ліків для інсулінозалежних людей. Адже на нещодавній сесії облради це питання гостро піднімалося депутатами, бо у нас в області не вистачає 2,5 мільйона гривень на ці потреби.

«Щороку на Державний бюджет покладається фінансування двох третин потреб щодо ліків для інсулінозалежних, а на місцеві бюджети — фінансування третини коштів, — пояснила Уляна Супрун. — Цього року ми розраховували потребу на основі електронного реєстру інсулінозалежних. На Житомирщині дійсно не вистачало близько 3 мільйонів гривень на ці потреби. Але це є фінансовим обов’язком місцевої влади. Одні райони профінансували. А інші чомусь не заклали це в бюджеті нинішнього року. Відтак вони мають таки знайти ці кошти для своїх інсулінозалежних громадян.

Але вже з 2019 року держава візьме на себе фінансування цих ліків. Проте лише для тих пацієнтів, які будуть зареєстровані у відповідному електронному реєстрі. Лікарі мають цьому посприяти — внести хворих на діабет до реєстру, виписувати електронні рецепти тощо. Якщо пацієнтів не буде в реєстрі — на них не буде і фінансування».

Запитали ми в Уляни Супрун і про рівень зарплат медиків у нашій області. «Якщо говорити про первинну ланку, то сімейні лікарі, які набрали по 1800 пацієнтів, отримуватимуть тепер по 16 тисяч гривень у місяць, — повідомила керівниця медичного відомства. — Педіатри, які мають 900 пацієнтів, матимуть по 17 тисяч гривень у місяць. А медсестри, котрі працюють разом з цими лікарями — по 10 тисяч в місяць».
Якщо ці цифри є правдивими, то за лікарів первинної ланки можна порадіти. Ось тільки напрошуються два запитання. Чи не обернеться така велика кількість пацієнтів на одного лікаря (1800 та 900) зниженням якості медичного обслуговування? А як буде з лікарями та медсестрами інших ланок? Хто й коли підвищуватиме їм зарплати? Адже, згідно з даними головного управління статистики в Житомирській області, станом на минулий серпень середній рівень зарплат у медицині Житомирщини становив 5364 гривні й залишався одним з найнижчих порівняно з іншими галузями…