Нічний спокій у багатьох містах та селищах порушує в цей період гучний писк у повітрі. Це не птахи, як дехто вважає.  Пищать вночі… летючі миші.  Кажани поступово облюбовують собі житло поруч з людиною, тож нам треба знати, як поводитися з ними при зустрічі. Про особливості життя кажанів «Житомирщині» розповідає Альона Прилуцька, керівник   єдиного в Україні Центру реабілітації рукокрилих.

— Чи багато видів кажанів мешкають у населених пунктах?

— Загалом в Україні нараховуються 26-28 видів рукокрилих. Більшість із них є лісовими мешканцями. Міста обирають лише деякі види — в середньому не більше п’яти. Проте до Червоної книги України занесені всі види кажанів, котрі є в нашій країні. Не в останню чергу це зроблено для того, аби вберегти цих рукокрилих від людської агресії. Адже багато хто через давні забобони і стереотипи  ставиться до цих  тваринок вкрай вороже…  

 — А чому кажани так сильно пищать вночі?

— Для теперішньої теплої пори року це цілком звична їхня поведінка. Адже летючі миші є комахоїдними. Тож активізуються саме навесні та влітку, коли є багато комах. Між іншим, за   ніч кажан  може з’їсти 4000 комарів! Їхній писк, який чує людське вухо — це, сказати б, соціальні звуки.  Кажани  так пищать під час полювання на комах або спілкуючись між собою. Ці звуки мають частоту до 20 кілогерц — їх здатен вловити слуховий апарат людини. А ось під час  ехолокації в польоті летючі миші видають звуки набагато більшої частоти, які людина не може почути — 55-60 кілогерц.

— Кажани іноді залітають в оселі. Дехто вважає це поганою прикметою…

—   Рукокрилі залітають до квартир, на балкони та в інші приміщення суто помилково. Часто це трапляється з молодими і недосвідченими тваринами  у другій половині літа та на  початку осені. Іноді звірята залітають у приміщення під час міграцій,  коли вони не дуже розбірливі у виборі притулків. Але  нічого страшного чи небезпечного в тому, що в квартиру залетів кажан, немає.

— Як правильно вигнати непроханого гостя,  коли той таки завітав крізь відкриті двері балкона?

— Якщо кажан літає по кімнаті, слід почекати,  поки він сяде на яку-небудь поверхню. В жодному разі не можна збивати тваринку: так її можна тільки покалічити.  Коли  ж летюча миша десь  сяде,  треба спокійно наблизитися до неї, обережно взяти в рукавичках  і   посадити в коробку.

Можна  взяти  простору ємність (наприклад, коробку з-під взуття) та обережно накрити  нею тварину. Потім просунути плоску  картонку  між коробкою і поверхнею, на якій знаходиться кажан. Утримуючи картонку, плавно перевернути коробку — звірятко  опиниться всередині. А далі слід  вийти на вулицю  і просто відкрити кришку, дозволивши тварині вилетіти.