Литва. Дім Чорноголових у Ризі.
Литва. Дім Чорноголових у Ризі.

(Продовження. Початок у номері за 17 липня).

Усе — на користь громадян

Про основоположні потреби своїх громадян — освіту, медицину, захист дітей і літніх людей — у країнах Скандинавії турбується і забезпечує держава. В цьому відношенні жителі цих трьох країн — не лише Данії — вважають себе щасливими. Бо всі надходження від податків, у Норвегії — ще й від нафтового фонду, йдуть на реалізацію державних соціальних програм.

У Швеції середня й вища освіти — безкоштовні. До цього школярі отримують стипендію 120 євро, студенти — 400 євро на місяць, плюс безвідсотковий студентський кредит, що в сумі дає 600 євро на місяць. У Стокгольмі є кілька престижних гімназій, що користуються особливим попитом. Щоб потрапити до них на навчання, треба стати в чергу ще коли дитина народилася: будь то син чи донька звичайного шведа, чи внучка короля. За твердженням екскурсовода Катерини, жодних привілеїв тут ніхто не має. На одного учня держава витрачає 4,5 тисячі євро на місяць. Школи борються за кожного учня, існує конкуренція між школами — державними і приватними. І незалежно від того, в якій із них навчається дитина, вона забезпечується усім необхідним для навчання — від ручки до планшета, платою за проїзд до школи і достатнім харчуванням за принципом «шведського столу». До речі, у самих шведів такого поняття немає, це — чисто російська назва такої форми організації харчування.

Норвегія. Осло. «Закопати сокиру війни». Пам'ятник полеглим у Другій світовій війні.
Норвегія. Осло. «Закопати сокиру війни». Пам'ятник полеглим у Другій світовій війні.

Схожі програми соціальної підтримки дітей і молоді діють у Норвегії та Данії. Під’їжджаючи до Осло, ми побачили літню резиденцію короля Норвегії Гаральда V. Поруч із нею — велика різногалузева ферма, на якій вирощують і виробляють продукцію для королівської сім’ї. Всі надлишки продукції найвищої якості безкоштовно передаються в дитячі садки міста. Це вам не те, що годувати дітей спредами замість масла, як це було в Житомирі.

У Швеції середня тривалість життя чоловіків — 82 роки, жінок — 86. На сім’ю припадає 2,2 дитини. Декретна відпустка триває 480 днів, у тому числі 60 днів — батькові маляти. У Норвегії декретна відпустка дещо більша — 18 місяців і три з них належать виключно чоловікові, щоб у перші місяці життя дитини він теж брав участь у догляді за нею.

У Данії обов’язковою є 9-класна школа. Далі — гімназія за бажанням. Тут відбувається спеціалізація: діти проходять практику в різних установах — мерії, поліції, закладах торгівлі і т. ін. й визначаються з майбутньою професією. Головні завдання, що вирішуються на цьому етапі, — навчити дітей мислити, знаходити інформацію, вміння комунікувати.

Данські дитячі садки — платні, а утримання малюків у яслах на 4/5 фінансує держава. Перші три тижні від народження дитини у декретній відпустці знаходяться і мати, й батько, а далі — до року — на вибір.

На час нашого перебування в країні вже розпочалися літні канікули і можна було бачити чимало зайнятої, особливо в сфері торгівлі, молоді. У Данії працювати вона починає рано. З 14 до 18 років. Фактично ще дітям платять 14 євро за годину й не стягують податків. У сумі виходить 4 — 5 тис. євро на місяць. Крім того, держава платить кожній дитині до 18 років 150 євро на місяць. Коли ж юнак чи дівчина вступають на навчання до вузу і якщо вони живуть не з батьками, вони отримують від держави 900 євро на місяць.

Швеція. Гетеборг.
Швеція. Гетеборг.

Окремий і дуже важливий напрямок соціальної турботи про своїх громадян у Данії — забезпечення медичною допомогою. У разі, якщо сімейний лікар дає направлення до спеціаліста, — прийом буде безплатним. Безплатними в країні є операції при вільному виборі госпіталю, в якому хворий бажає її зробити. Лікування тяжких хвороб — серцево-судинних, онкологічних — йде за спеціальними державними програмами й складні обстеження, процедури, операції проводяться протягом двох-трьох днів, теж безкоштовно.

Узагалі ж, розповіла екскурсовод Ілона, данська система охорони здоров’я грунтується на профілактиці. Причому, ця робота має масовий характер — на вулицях, серед різних соціальних груп шляхом проведення просвітницьких акцій.
Після 35 років жінки обов’яз­ково зобов’язані періодично проходити мамографію, обстеження жіночих органів. Кожну листовно викликають на таке обстеження. В разі небажання його проходити жінка зобов’язана повідомити про це лікаря. До речі, точнісінько з такою ж практикою обов’язкових профілактичних оглядів і сезонної вакцинації довелося свого часу ознайомитися в Ізраїлі. Застосовується вона й у багатьох інших країнах, які набагато обігнали Україну за тривалістю життя.

Лінки