Два місяці тому житомирський біолог Микола Весельський вирушив у складі чергової експедиції в річну вахту на антарктичну станцію «Академік Вернадський». Проте нещодавно його участь в експедиції достроково завершилася. Причиною став... апендицит. А в рятувальній операції задля порятунку українця було задіяно навіть літак і криголам!

Микола Весельський багато років працює науковим співробітником Житомирського обласного краєзнавчого музею. Його спеціалізацією є дослідження життя диких птахів. Саме він, до речі, відновив нещодавно відкриту експозицію природи в залах музею. Окрім музейної роботи, Микола Францевич вже двічі брав участь у річних наукових антарктичних експедиціях — у 2013—2014 та 2015—2016 роках. На льодовому континенті він вивчав життя пінгвінів та інших птахів. У березні нинішнього року разом з іншими одинадцятьма фахівцями житомирянин утретє вирушив у Антарктиду. І ось — така несподівана прикрість...

«Коли в Миколи стався напад апендициту, його прооперував лікар нашої станції, — розповів «Житомирщині» Валерій Литвинов, заступник директора Національного антарктичного центру України. — Проте виникли ускладнення, відтак знадобилася допомога інших медиків». Задля цього розгорнулася масштабна рятувальна операція. Через спеціальні канали зв’язку було оповіщено інші антарктичні зарубіжні центри. І вже за добу до української станції «Академік Вернадський» крізь лід пробився американський криголам. Він доставив Миколу Весельського на острів Кінг-­Джордж, де розташована чилійська антарктична станція «Фрей». Згодом на тамтешній аеродром приземлився транспортний літак військово­повітряних сил Чилі. Цим повітряним бортом 44­річного українця доставили в чилійське місто Пунта­-Аренас. У тамтешній лікарні, де Миколі Весельському надали всю необхідну медичну допомогу, він нині й перебуває.

«Тож можна вважати, що ця рятувальна операція завершилася хепі ендом, —зауважує Валерій Литвинов. — Між іншим, на моїй пам’яті (а я очолював Національний антарктичний центр 19 років) це — третя подібна ситуація. Років десять тому довелося евакуювати з Антарктиди дизеліста нашої станції — він не зміг там працювати через великий стрес. Ще один випадок трапився у 2001 році з кухарем станції — його теж, як і Миколу, «схопив» напад апендициту. Проте тоді все вдалося владнати власними силами, бо до станції якраз прийшов корабель з перезмінкою. Тож хворого оперували одразу троє лікарів: двоє — зі складу експедицій і третій — корабельний. А ось Миколі Весельському пощастило менше — лікар теперішньої експедиції є не хірургом, а анестезіологом. Тож сам не зміг впоратися з операцією. Проте, зрештою, зусиллями багатьох учасників порятунку все завершилося добре».

Ще кілька тижнів наш земляк перебуватиме у лікарні міста Пунта­-Аренас. А коли лікарі дадуть дозвіл, його буде доставлено в Україну. Звісно, Микола Францевич не в захваті, що довелося перервати наукову експедицію, не встигнувши зробити чимало запланованих досліджень. Втім, як мовиться, робота — роботою, а здоров’я — важливіше. Житомиряни чекають на повернення земляка­-науковця, бажають йому швидшого одужання.