Нині на полігоні тривають планові заняття з бойової підготовки курсантів 199-­го навчального центру Десантно-­штурмових військ. Бійці, котрі виявили бажання продовжити службу в лавах Збройних Сил України за контрактом, під керівництвом досвідчених інструкторів удосконалюють теоретичні та практичні навички, зокрема, виконують вправи зі стрільб із автомата, ручного протитанкового гранатомета, снайперської гвинтівки тощо.

Тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника 199-­го навчального центру ДШВ, підполковник Валерій Курко розповів:

— На навчальних місцях курсанти виконували вправу зі стрільб із автомата з місця з різних рук із обов’язковою зміною вогневих позицій.

На запитання, наскільки складною є стрільба із різних рук і чи важко, наприклад, навчитися прицільно стріляти, натискаючи курок пальцем лівої руки, Валерій Курко відповів, що, на переконання досвідчених інструкторів, немає різниці, з якої руки вести вогонь. Проблему відчуватимуть лише ті військовослужбовці, котрі не можуть прицілюватися іншим оком. Але на заняттях зі швидкісної стрільби тренування проводяться за допомогою моно­ та бінокулярного прицілювання, що дозволяє не прикривати очей. Загалом нині процес підготовки особового складу здійснюється з урахуванням досвіду АТО та застосуванням армійської системи «БАРС», що впроваджується у Збройних Силах України. Всі курсанти після закінчення навчання служитимуть у бойових частинах ДШВ.

На навчальному місці, де курсанти виконували вправу зі стрільб із ручного протитанкового гранатомета, офіцери познайомили з інструктором Станіславом Стовбаном. Десантник брав участь в обороні Донецького аеропорту, виконанні бойових задач у районі населених пунктів Опитне та Водяне Донецької області. У зоні АТО отримав важке поранення. Після лікування й протезування навчає курсантів військової справи. Це сержанту вдається добре.

— У 2012 році був призваний на строкову службу, — розповів про себе Станіслав Стовбан. — Удруге був призваний за мобілізацію в 2014 році. Внаслідок поранення втратив ліву ногу. У липні 2015 року розпочав службу за контрактом у Збройних Силах України.

Інструктор не приховує задоволення від того, як курсанти виконали вправу.

— Бійці хочуть служити, — говорить Станіслав. — Вони розумні. Пишаюся ними, із задоволенням передаю їм свій досвід, зокрема, той, що не знайдеш у книжках.

На іншій ділянці полігону старший лейтенант Максим Бутницький проводив заняття зі снайперами, котрі відпрацьовували навчальну вправу в парі (перший — стріляє, другий — коригує вогонь).

— Для підготовки снайперів обладнано тир, ділянку стрільби з побудованою двоповерховою вежею, — розповів Максим Бутницький. — Є відповідний методичний матеріал. На практичних заняттях використовуємо також нові гвинтівки вітчизняного виробництва. Із ними до місця служби поїдуть кращі курсанти.

Боєць із позивним «Отаман» протягом 18 місяців виконував завдання у зоні проведення АТО. Головним у роботі снайпера вважає витримку та спокій. А до несприятливих погодних умов уже звик.

— Для снайпера несприятливі погодні умови якраз є сприятливими, — говорить боєць. — Загартовуємося. У мороз руки зігрівали спеціальними мішечками­липучками, що подарували волонтери.

Боєць із позивним «Яструб» — також із бойовим досвідом. За власним бажанням пішов служити в армію. Навчається влучної стрільби не лише зі снайперської гвинтівки, а й з іншої стрілецької зброї.

За словами заступника начальника управління морально­-психологічного забезпечення ДШВ ЗС України, полковника Олександра Пухальського, військовослужбовці, котрі служитимуть у Десантно-­штурмових військах, обов’язково проходять підготовку протягом декількох місяців у їхньому навчальному центрі. 199-­ий навчальний центр Десантно-­штурмових військ ЗС України сформовано із урахуванням досвіду бойових дій. Нині тут створено ефективну систему підготовки за багатьма військовими спеціальностями.