Звичні нам паперові гривні дрібних номіналів скоро щезнуть з обігу — будуть замінені монетами. Так вирішив Нацбанк. Для колекціонерів ця новина стала сигналом: слід запасатися такими купюрами!

«Оновлення номінального ряду національної валюти — планове, — пояснили в прес-­службі Національного банку. — Розпочалося воно з банкноти номіналом 100 гривень, уведеної в обіг 9 березня 2015 року. А новими монетами номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень із часом буде замінено банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу».

Тож згодом ми вже не побачимо грошей з портретами Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. Такі гроші перетворяться на раритети. Між іншим, раритетні та радісні гривневі купюри вже давно є!

Пам’ятаєте їх? Це були перші гривні, введені під час грошової реформи у 1996 році. Тоді купони з багатьма нулями обміняли на новенькі хрусткі паперові гривні. На них було зображено тих самих історичних діячів, що й на теперішніх гривнях. Але дизайн тих грошей був зовсім іншим.

«Перші українські гроші друкувалися ще 1992 року в Канаді та Великій Британії, — розповідає кандидат історичних наук Ігор Вєтров, фахівець з боністики. — Портрети розташовувалися в центрі купюри, папір мав чітке рифлене тиснення. Та й сам дизайн був дуже вишуканим. Ті гроші ходили в обігу лише кілька років, їх стали замінювати банкнотами нових зразків. Тож сьогодні перші українські гривні є доволі рідкісними й неабияк цінуються колекціонерами».

Цікаво, а скільки зараз коштують оті перші гривні? Заходжу на популярний сайт купівель­-продажів. Ого! Тепер за 1 або 2 тодішні гривні можна вторгувати у сто разів більше! Принаймні, за купюру номіналом 1 гривня зразка 1992 року менше сотні не просять. «Продаю 1 гривню за 135 гривень, — повідомляє продавець Олег із Черкас. — Стан — на «п’ять з плюсом!». Інші пропозиції — з іще вищими цінами. Дарина з Києва просить за 1 гривню — 150, Ярослав з Косова — 200. А Юлія з Шостки править за гривневу купюру — 1000 гривень! «Банкнота в дуже хорошому стані», — пояснює таку ціну жінка.

Дві гривні (з Ярославом Мудрим) коштують ще дорожче. Киянин Віталій просить за одну банкноту 170 гривень. «Стан — ідеальний, — описує свій товар продавець». Такі купюри є цікавими для колекціонерів. І, до речі, є тенденція до їх подорожчання. Андрій зі Львова продає 2 гривні за 200, Євген з Києва — за 300 гривень. А Юрій з Харківщини пропонує купити в нього одразу 34 банкноти номіналом 2 гривні зразка 1992 року. «Номери у них йдуть підряд, — пояснює чоловік. — Всі новенькі, мов щойно з банку. Прошу за всі купюри 1400 гривень».

Між іншим, з тих вже далеких, 1990-­их років я й сам зберіг одну купюру номіналом у 2 гривні. Відтак подумалося: може, також виставити її на продаж? І заробити на двох гривнях у сто разів більше! Щось подібне з часом може відбуватися й з теперішніми купюрами номіналом в 1, 2, 5 та 10 гривень. Якщо вже оголошено про їх вилучення, то чому б не зберегти трохи таких грошей на майбутнє? І цілком можливо, що за рік­два теперішня п’ятірка чи десятка перетворяться на тисячу.