За декілька днів перебування в Україні астронавт НАСА, полковник Рендольф Брезник встиг прочитати цікаві лекції у Києві, Дніпрі та Житомирі.

Рендольф Джеймс Брезник народився 11 вересня 1967 року в місті Форт­Ноксі (штат Кентуккі, США), але вважає своїм рідним місто Санта­-Моніку (штат Каліфорнія). Здобув освіту у військовому коледжі Південної Кароліни «Цитадель», університеті Теннессі, військово­-повітряній академії США.

Військову службу розпочав у корпусі морської піхоти США. Після відповідної підготовки отримав кваліфікацію військово-­морського льотчика, льотчика-­випробувача.

У січні 2003 року брав участь у бойовому розгортанні 11­-ої авіаційної групи морської піхоти на авіабазі «Ахмед Аль Джабер» у Кувейті. Виконував бойові польоти під час проведення операцій «Південний дозор» і «Звільнення Іраку». До моменту зарахування в загін астронавтів служив у 232­і-й винищувально-­штурмовій авіаескадрильї морської піхоти офіцером оперативного відділу штабу на одній із авіаційних станцій.
Рендольф Брезник навчився керувати багатьма типами літальних апаратів (загальний наліт до 2016 року на 81 типах літаків становив більше 6000 годин). Здійснив два космічні польоти, у відкритому космосі провів загалом понад 18 годин. На міжнародній космічній станції брав участь не лише у проведенні досліджень, а й навчився… крутити спінер, готувати піцу, грати в американський футбол тощо.

Із 2008 року Рендольфа Брезника з Україною пов’язують родинні зв’язки: разом з дружиною Ребеккою Баргін вони усиновили трирічного хлопчика з Дніпра. Минулої осені, другим після українського космонавта Леоніда Каденюка, Брезник розгорнув на орбіті прапор України. У Житомирі було дуже багато бажаючих послухати астронавта, потиснути йому руку та взяти автограф. На жаль, у Музеї космонавтики імені С.П.Корольова місця вистачило не всім.
Рендольф Брезник розповів, що приїхав в Україну, аби разом зі своїм сином побувати на його Батьківщині та розповісти українцям про Всесвіт, надихнути дітей до навчання. «Лекцію для дітей і дорослих» він супроводжував створеним за підсумками польотів відеофільмом.

Космічна підготовка Брезника розпочалася у 1997 році, а 6 травня 2004 року його було зараховано до загону астронавтів НАСА в якості кандидата. Майже два роки проходив підготовку в Космічному центрі ім. Джонсона. 10 лютого 2006 року після завершення підготовки отримав кваліфікацію пілота шаттла.

— Перший політ у космос у складі екіпажу шаттла Atlantis STS­129 здійснив 16 листопада 2009 року, — розповів астронавт.
На Міжнародній космічній станції у парі з іншим астронавтом він виконав два виходи у відкритий космос із метою встановити антенний пристрій на модуль Columbus і перемістити прилад для вимірювання електричного поля навколо модуля, встановити новий кисневий бак високого тиску та експериментальні модулі на зовнішній поверхні станції.

Другий політ у космос американський астронавт здійснив 28 липня 2017 року в якості бортінженера корабля «Союз МС­05» і члена 52/53­ої основних експедицій МКС разом із командиром корабля Сергієм Рязанським і бортінженером Паоло Несполі. 2 вересня 2017 року прийняв командування станцією від космонавта Федора Юрчихина. Під час польоту виконав три виходи у відкритий космос. 13 грудня 2017 року передав командування станцією космонавту Олександу Місуркіну.

— Щоб витримати великі навантаження, звикнути до відсутності гравітації нас серйозно готували до польотів, — зазначив астронавт. — Під час тренувань ми навіть тиждень прожили в печері. Печери, що також є екстремальним середовищем, використовуються для того, щоб члени екіпажу навчилися працювати гуртом. Для мене це була наче подорож на іншу планету. До виходу у відкритий космос нас готували також у підводному середовищі…
За словами Рендольфа Брезника, на Міжнародній космічній станції вони провели багато наукової роботи — працювали з роботами, проводили біологічні, біохімічні експерименти, досліджували згоряння, поведінку рідин, вирощували салат.

Рендольф Брезник розповів, що дуже любить фотографувати. Можливо, це спадкове, адже дідусь був професійним фотографом у Голлівуді, у 30–40 ­их роках минулого століття тримав свій фотомагазин.

«Космічні подарунки» для доньки та сина.
«Космічні подарунки» для доньки та сина.

Астронавт представив багато «деталізованих» фотознімків: спалах блискавки над Бангкоком, лінія розмежування між Північною та Південною Кореями, Гімалаї та найвища гора нашої планети Еверест...
— Дуже подобається фотографувати в космосі, — розповів астронавт. — Особливо вночі. У нашому розпорядженні були найкращі фотокамери. Зробив багато фотознімків великих міст уночі. Є у моїй колекції й нічний Київ. Взяв участь у проекті «Один світ — багато поглядів». Ми бачили з космосу урагани, торнадо, сонячні затемнення, лісові пожежі. Найбільше мене вражає природа... Лише в космосі розумієш, що Земля — це наш космічний корабель, до якого хочеться повернутися.

Рендольф Брезник зі щирою вдячністю прийняв у подарунок українську вишиванку, сподіваючись на те, що її одного разу житомиряни зможуть побачити на МКС. Він подякував своїй державі за підтримку України в дуже непростий для неї час та подарував Музею космонавтики імені С.П.Корольова Національний прапор України, який брав із собою у космічний політ і розгорнув на МКС. Цікаво, що такий самий прапор України, також наче привезений з космосу, він подарував у Дніпрі.