29 січня, коли громадськість в Україні відзначала 100­-річчя пам’яті героїв Крутів, у Житомирському обласному ліцеї для обдарованих дітей відбулася надзвичайна подія. Тут за ініціативи директора навчального закладу, заслуженого працівника освіти України Людмили Корінної й за сприяння депутата обласної ради, голови обласної організації ВО «Свобода» Сидора Кізіна своєрідний урок національної свідомості й громадянськості провів Герой України, політик, легенда боротьби за незалежність України Левко Лук’яненко.

Свого часу Левко Григорович, чиєю рукою в 1991 році був написаний текст Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, сказав: «Стан нації залежить від рівня національної свідомості», і це, на переконання політика, притаманне усім епохам, усім періодам боротьби за самостійність українського народу. Це засвідчив і подвиг молодих героїв Крутів, і тих сміливців, які виходили на майдани, і сьогоднішніх захисників України.

Депутат обласної ради Сидір Кізін розповів ліцеїстам, як іще школярем, у 90­ті роки, виховував у собі національну свідомість. Разом із однокласниками рішуче перейшов на спілкування українською мовою; в домашніх умовах шили синьо­жовті прапори; долучалися до діяльності національно­демократичних рухів, що формувалися на Житомирщині; прислухалися до наших земляків — членів Гельсінської спілки. «Це визначило нашу долю, — сказав Сидір Кізін. — Сьогодні боротьба за незалежність України триває, і цю боротьбу переймаєте ви», — наголосив він, звертаючись до ліцеїстів.

А Левко Лук’яненко, пояснюючи свою згоду на цю зустріч зі школярами, сказав, що завдання державних діячів — у тому, щоб поєднати енергію молоді з розумом старших. Саме в цьому він бачить мету спілкування, тож відмовився від проведення лекції, а запросив до діалогу.

І ліцеїсти охоче на це відгукнулися. Вони просили поради: що робити їм у їхньому віці, щоб стати свідомими громадянами; запитували, чи можна в історичному сенсі порівнювати вояків ОУН-­УПА й сьогоднішніх бійців, які несуть службу на Донбасі; як він оцінює існуючі конфлікти між Польщею й Україною; про що думав і мріяв у роки перебування в тюрмах і концтаборах; врешті, чи хотів би прожити життя інакше, ніж воно минуло.

Про своє життя, життя й боротьбу своїх побратимів за незалежність України Левко Лук’яненко написав у багатьох книгах. Їх він привіз і до ліцею. Придбані за кошти обласної організації ВО «Свобода», подаровані Сидором Кізіним для шкільної бібліотеки, вони стануть корисними для молоді.

Ліцеїсти й директор ліцею Людмила Корінна щиро подякували гостям за зустріч. І всі разом, переглянувши фільм про героїв Крутів, хвилиною мовчання вшанували пам’ять відважців.

Погода

Фотоетюд

Фотоетюд15012019

Зимові розваги.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

 

Лінки