Керівники дев’яти громадських організацій Житомирщини, зокрема ГО «За правову справедливу Україну», ГО «Житомирська обласна ветеранська організація Асоціації ветеранів МВС України», ГО «Життя в Єдності», ГО УТМА Житомирської області, релігійної організації «Братство «Філадельфія», ГО «Спортивний клуб «Фенікс», МГО «Фонд співробітництва та ініціатив», ГО «Вільний Рух» та ГО «Stop, корупція» надіслали звернення Президенту України П.Порошенку і Голові Верховної Ради України А.Парубію з вимогою вжити невідкладних заходів з недопущення порушень Конституції України та конституційних прав громадян при вирішенні питання щодо зміни виборчої системи в Україні.

Кореспондент «Житомирщини» попросила голову ГО «За правову справедливу Україну» Віктора Тітова прокоментувати цей крок.

— Вікторе Григоровичу, чим ви і ваші колеги керувалися, йдучи на такий крок, як звернення до керівників держави?

— Щонайперше — Конституцією України. В Основному Законі визначено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, і право визначати й змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові, не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Громадяни мають право вільно обирати та бути обраними до органів державної влади й органів місцевого самоврядування, а сам інститут виборів є невід’ємною властивістю демократії — засіб реалізації народного суверенітету, спосіб формування і волевиявлення народної думки.

На жаль, події, що розгортаються навколо спроби вкотре змінити виборчу систему в нашій країні, несуть із собою загрозу порушення цих основоположних конституційних норм, а в результаті — й самому українському суспільству.

— В чому конкретно полягає ця загроза?

— Від характеру виборів багато в чому залежить ступінь демократизму політичного режиму. Диктатура не завжди починається з військового перевороту, вона може бути встановлена й у результаті звичайних вільних демократичних виборів — у тому разі, коли сама виборча система не є своєрідним запобіжником цього.

— В чому сутність виборчої системи, яка б гарантувала недопущення диктатури?

— Вибори повинні давати змогу народові формувати владу та здійснювати контроль за виконанням її функцій. Тому в основі будь­якої виборчої системи узагалі повинен застосовуватися принцип рівного виборчого права, що означає встановлені законом рівні можливості для виборця впливати на результати виборів та однакові можливості бути обраним відповідно до законодавства. Відтак виборча система має відповідати інтересам усього суспільства.

— На ваше й ваших однодумців переконання передбачувані зміни українського виборчого законодавства не відповідають цим критеріям?

— Саме так. Нещодавно ухваленим депутатами у першому читанні законопроектом передбачено запровадження пропорційної системи виборів до Верховної Ради України, при якій право висунення кандидатів у депутати надається лише політичним партіям, що суперечить нормам Конституції України.

— Зате від трибунних і телевізійних оракулів можна нерідко чути про те, що, мовляв, українське суспільство — дуже заполітизоване, тож партії повинні його згуртовувати, направляти й вести за собою. То, можливо, сенс у пропорційних (партійних) виборах є?

— Я б не став покладатися на оті публічні твердження. Доцільніше оперувати результатами соціологічних досліджень. А вони засвідчують, що за останні роки кількість членів усіх політичних партій України коливається від 2% до 5% громадян, які мають право голосу. Відтак 95% з їх усієї кількості, відповідно до зазначеного проекту закону, позбавляється пасивного виборчого права, тобто однакових можливостей бути обраними до Верховної Ради України, права на формування влади та здійснення контролю за виконанням її функцій. Права на висунення кандидатів у депутати позбавляються не лише окремі громадяни України, а й громади сіл, селищ, міст, трудові колективи і т. і. Український народ перестає бути єдиним джерелом влади в Україні.

— І який результат матимуть вибори за пропорційною системою?

— Враховуючи те, що в Україні політична система в класичному розумінні не сформована — зареєстровано понад 350 політичних партій і лише окремі з них мають ознаки політичного спрямування, зважаючи на те, що політичні партії в більшості створюються як інструмент приходу до влади та її утримання, під конкретних осіб, наділених владою чи значними матеріальними статками («Блок П.Порошенка «Солідарність»; партії О.Ляшка, В.Кличка, ВО «Батьківщина» Ю.Тимошенко і т. і.), зважаючи на те, що за даними соцопитувань партіям не довіряють близько 70% громадян, а довіряють менше 7%, що ними охоплено менше 5% дорослого населення України, запровадження пропорційної системи виборів стане нічим іншим, як узурпацією влади.

— І з демократією буде покінчено?

— Не лише з нею. Ми розуміємо, що «політичні» партії, які сьогодні мають більшість у парламенті, намагаються створити таку виборчу систему, яка б надавала їм більше переваг. Але ж не слід забувати, що особливості такої виборчої системи здатні потягнути за собою тяжкі наслідки: від розколу партії, суспільства аж до розпаду країни. Тому до вибору виборчої системи слід підходити украй зважено.

— Що ви і ваші колеги-­підписанти звернення до Президента й Голови ВРУ пропонуєте?

— По­перше, ми вимагаємо від Президента як гаранта Конституції України вжити невідкладних заходів із недопущення порушень Основного Закону та конституційних прав громадян при вирішенні питання щодо зміни виборчої системи.

По­друге, висловлюємо впевненість у тому, що в реаліях сьогодення тільки мажоритарна система виборів у сукупності з вжиттям жорстких заходів, спрямованих на унеможливлення підкупу виборців, дасть можливість громадянам України реалізувати свої права, закріплені Конституцією України, бути джерелом і носієм влади в державі, вільно обирати й бути обраними в органи державної влади.

— На який результат можна сподіватися в цьому разі?

— Лише мажоритарна система виборів дасть можливість реально перезавантажити владу, забезпечити контроль за виконанням нею своїх функцій, зняти напругу в суспільстві, викликану надмірною заполітизованістю, виключити можливість розподілу України, посад між політичними партіями і блоками та призначення на посади непрофесіоналів, забезпечити їхню відповідальність за наслідки своєї роботи. Мажоритарна система виборів забезпечить пропорційне представлення всіх регіонів України у парламенті й лише вона створить умови для формування громадянського суспільства та класичної політичної системи в нашій державі.

Погода

Фотоетюд

Фотоетюд15012019

Зимові розваги.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

 

Лінки