Фото автора.
Фото автора.

 

Багато десятків років мешканці міста Баранівки дістаються околиці Заріччя (місцеві звуть її по старому — Жабориця), долаючи річку Случ по благенькому 70-метровому дерев’яному місточку на палях. Коли він збудований — важко сказати. Але виглядає майже однолітком Лесі Українки (яка в дитячому віці відпочивала літньої пори з родиною у Жабориці, а згодом використала почуті тут перекази у створенні «Лісової пісні»).

Дерев’яним містком (який тутешні звуть просто «кладкою») користуються вже багато поколінь жителів Баранівки. Проте його стан важко назвати надійним: старі дошки зі щілинами поміж ними, грубо обтесані колоди в якості перил, великі дірки між стовпчиками... У період паводків міст регулярно потрапляє в зону підтоплення, тож пересуватися ним тоді взагалі неможливо.

Ідею заміни мосту на новий місцева влада висувала вже не раз, але якось дотепер не складалося. У 2014 році вже навіть дійшло до розробки проекту будівництва нового підвісного мосту через Случ до Заріччя. Було визначено й вартість робіт — 600 тисяч гривень. Але тоді гроші, заплановані на його будівництво, зрештою спрямували на іншу потребу — спорудження котельні для обігріву будинку Баранівської міської ради.

У 2015 році ідея мосту мусувалася знову. Ціна питання тоді вже зросла до 1,4 мільйона гривень. Але у зв’язку зі складністю робіт та відсутністю необхідних коштів у місцевому бюджеті питання відклали до кращих часів.

Тим часом жителі Баранівки продовжують щодня ходити через Случ (яка в цьому місці — зовсім не вузенька) благеньким дерев’яним містком — і кожен такий перехід позначений ризиком, небезпекою випадково опинитися у воді. Якщо ж додати, що цим містком постійно користуються учні (по дорозі до школи й назад), то проблема його ремонту або спорудження нового мосту набуває особливої актуальності.

І ось тепер «сага про міст» поповнилася новою «серією». Нещодавно Дмитро Костюк (народний депутат України від округу № 65, куди входить Баранівка) повідомив наступне: «Нинішній дерев’яний міст через річку Случ — в аварійному стані, часом до півроку перебуває затопленим. А це для багатьох наших земляків — дорога до школи, дорога до церкви, навіть дорога до пасовища (цим вузьким дірявим мостом ще й корів водять!). Кабінет Міністрів України погодив мою пропозицію і виділив майже 700 тисяч гривень на будівництво нового підвісного пішохідного мосту через річку Случ у місті Баранівці. Таким чином вдасться розпочати будівництво мосту вже цього року!».

Ця новина для мешканців Баранівки, безумовно, є дуже обнадійливою й приємною. Але радіти ще зарано. Адже народний депутат тут-таки додав, що виділена урядом сума — це лише гроші на початок будівництва мосту. А решту коштів (і чимало!) доведеться виділяти місцевій громаді. «Попереду — багато роботи, — зауважив Дмитро Костюк. — Свій внесок має здійснити й місцева влада. Адже роботи за проектом, який вона розробила, вартують близько трьох мільйонів гривень».

Якщо уряд дає 700 тисяч, то 2,3 мільйона повинна виділити Баранівська ОТГ. Чи є в її бюджеті такі гроші? Питання — складне. Особливо, коли врахувати, що шість років тому в місцевому бюджеті не знайшлося на спорудження нового мосту удвічі меншої суми — 1,4 мільйона. Буде дуже прикро, якщо на 700 тисяч «урядових» коштів розпочнуть роботи, а потім справа надовго заглухне через відсутність коштів...

Втім, не хочеться малювати песимістичний сценарій. Можливо, кошти таки знайдуться — чи допоможе область, чи долучаться приватні інвестори. Тож варто вірити, що зрештою до старовинної й оспіваної Лесею Жабориці буде прокладено через Случ не дерев’яну кладку (яка мовби зійшла з рядків «Лісової пісні»), а новий надійний міст.