Цими днями колектив ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» обласної ради оприлюднив звернення, в якому йдеться про «реальну загрозу припинення діяльності лабораторного центру».

«На даний час заклад не має можливості провести оплату за спожиті енергоносії (газ, електроенергію, тепло) та воду; не може придбати витратні матеріали для лабораторій (у першу чергу — вірусологічної); не виплачується зарплата працівникам», — зазначено у зверненні, де розповідається про проблеми із підписанням у профільному міністерстві структури, штатного розпису і кошторису установи на 2021 рік. Зокрема, колектив вважає, що відмова заступника міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка підписати необхідні документи грунтується на тому, що подати ці документи йому на підпис може лише Олександр Зарицький.

Нагадаємо: починаючи з травня 2021 року тривають перипетії навколо зміни керівництва центру. Тоді на захист свого керівника Зіновія Парамонова, який, зрештою, і нині очолює лабораторний центр, виступив колектив.

«Міністерством юстиції України та його структурними підрозділами неодноразово приймалися рішення про неправомірність наказів МОЗ України щодо призначення О.Зарицького на посаду директора, яка не є вакантною, а відтак дана особа не має права підписувати організаційно-розпорядчі та фінансові документи державної установи, — читаємо далі у зверненні. — Крім того, 4 із 5 виданих Міністерством охорони здоров’я наказів про призначення О.Зарицького директором лабораторного центру ним же і скасовані. Один наказ визнаний незаконним та скасований за рішенням суду».

І все це — на фоні складної епідеміологічної ситуації з COVID-19 та зростання захворюваності на коронавірусну інфекцію, в тому числі на Житомирщині. До слова, у лабораторному центрі проводяться 96% усіх досліджень на SARS-CoV-2 в області. У разі призупинення роботи вірусологічної лабораторії виконувати такий обсяг досліджень буде нікому, кажуть у медустанові, та й окрім того у фахівців лабцентру роботи вистачає.

У відкритому зверненні трудовий колектив лабораторного центру звернувся до Президента, Прем’єр-міністра, керівництва ВООЗ, народних депутатів, органів місцевої влади та правоохоронців із вимогою відреагувати на події в Житомирі.

Під час брифінгу 22 лютого перший заступник голови облдержадміністрації Наталія Остапченко запевнила, що за жодних обставин обласний лабораторний центр не буде закритий. Незважаючи на те, чи буде погоджено кошторис установі, чи ні. «Там є певні бюрократичні формальності, — підтвердила вона. — Центр є структурним підрозділом Міністерства охорони здоров’я. Сподіваюся, що вони знайдуть порозуміння і погодять кошторис, але це жодним чином не повинно турбувати жителів області: робота лабораторного центру буде здійснюватися за будь-яких обставин».

Парадокс, але медпрацівникам, яким нині доводиться нелегко і яким усі, в тому числі чиновники, дякують за роботу, доводиться ще й боротися з бюрократичною машиною.