Цього року король Таїланду Рама Х з нагоди свого дня народження помилував 16 ув’язнених українських громадян. Декотрим із них було зменшено терміни ув’язнення, деяких — відпущено на волю. Закони Таїланду — надзвичайно суворі до злочинців, особливо іноземних громадян. Приміром, двоє українок отримали 224 роки ув’язнення на двох.

Що ж такого вчиняють українці в екзотичному й далекому королівстві, що навіть караються пожиттєвими строками?

Переважно українців у Таїланді засуджено за викрадення коштів з банкоматів або продаж наркотиків. Здавалося б, усе правильно: злочин, він і в Таїланді — злочин, потрібно нести покарання, де б його не вчинила людина.

Та не все так просто: як показують розслідування, українці стають жертвами торговців людьми, які вербують наших громадян, переміщують до Таїланду і шляхом насилля й погроз втягують у злочинну діяльність.

Для початку вербувальники розміщують оголошення в Інтернеті про можливість заробітку в Таїланді. Агенти обіцяють зайнятість у сфері туризму чи інформаційних технологій, високі прибутки, можливість поєднувати приємний відпочинок з роботою. Фірми, що займаються працевлаштуванням за кордоном, на перший погляд можуть не викликати жодних підозр. Вони навіть беруть всі витрати щодо перельоту й оформлення документів на себе, що вже має насторожити. Натомість довірливі жертви, як правило, молоді люди, які бажають швидко й легко отримати великі гроші, радо відгукуються на пропозиції роботи, не особливо переймаючись тим, чим насправді їм доведеться займатися в далекій країні.

Що вже говорити про те, чи перевіряють вони інформацію «фірми-агенції одного дня»: чи дійсно має вона дозвіл на працевлаштування за кордоном? Адже за законом на таку діяльність потрібна ліцензія.

Наступний етап — переміщення за кордон. Жертвам торгівлі людьми купують квиток в один кінець, аби вони не могли самостійно й швидко повернутися, супроводжують до самого відльоту. Таїланд — не близька країна, квиток до Києва коштує чимало, тож мало в кого із заробітчан є гроші на квиток додому.

Після прильоту до Таїланду — обов’язкова зустріч зі «своєю людиною», особою, відповідальною за продаж і доставку людей, яких планують втягнути у злочинну діяльність. Далі вербувальники повідомляють мігрантам про їх справжню роботу в Таїланді: працювати наркокур’єром, нелегально розповсюджувати порнопродукцію, а найчастіше — викрадати кошти з банківських карт, встановлювати обладнання, що запам’ятовує пін-коди та дозволяє знімати різні суми з кредиток у банкоматах. Цей злочин — досить поширений у Таїланді, оскільки щороку в «Країну посмішок» приїздять мільйони іноземних туристів, чиї банківські картки є мішенню для злочинців.

До людини, яка прилетіла на роботу, відразу застосовують психологічне й фізичне насилля, погрожують здати тайській поліції, тиснуть на те, що у неї немає іншого виходу заробити собі на квиток. Саме у такий спосіб Віталій з України був втягнутий в злочинну діяльність та отримав 13 років ув’язнення в Таїланді за розкрадання коштів з банкоматів.

Віталій, 20 років, сирота.
Мати позбавлена батьківських прав. Після закінчення школи-інтернату навчався в коледжі.
Був завербований на 2 тижні на роботу в ІТ-компанію в Таїланд. Вербувальник обіцяв зарплату в 2000 дол. США. Оформлення закордонного паспорта, візи та квиток (в один кінець) до Бангкоку оплатив вербувальник. Власних коштів хлопець не мав. 1 червня з аеропорту «Бориспіль» Віталій та ще один хлопець вилетіли до Таїланду на роботу.
В аеропорту Бангкоку хлопців зустрів молодий чоловік, українець, та відвіз їх на орендовану квартиру. Вже на квартирі він повідомив хлопців про їх майбутню роботу в Таїланді. Кожному із них він видав з десяток банківських карток і розповів, що за їх допомогою вони мають знімати гроші в банкоматах. На відмову хлопців займатися такою роботою чоловік сказав, що в них виходу немає, що вони мають заробити собі гроші на квиток назад до Києва та попередив, що коли звернуться до тайської поліції, то їх відразу кинуть до в’язниці. Хлопці не знали, що їм робити. Чужа країна, мови не знають. 3 червня Віталію вдалося надіслати повідомлення своєму другові в Україну про те, що він потрапив у рабство. Попросив, щоб той звернувся до його матері та щоб вона звернулася в МЗС України і посольство Таїланду, які б допомогли повернутись йому в Україну.

Згодом стало відомо, що 6 червня хлопців було затримано тайською поліцією і що їх звинувачують у грабунках грошей з банкоматів. Хлопцям загрожувало 20 років ув’язнення. Але оскільки вони пішли на співпрацю з тайською поліцією, суд засудив їх до 13 років позбавлення волі.

Віталій — один з українців, який отримав статус жертви торгівлі людьми.

Торгівля людьми — злочин, що передбачає різні форми експлуатації людини: сексуальну, трудову, жебрацтво, рабство, вилучення органів, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах.

Особливо небезпечною формою експлуатації людини є втягнення у злочинну діяльність. Це дії, вчинені з метою викликати у людини прагнення взяти участь в одному чи кількох злочинах. Втягнення у злочинну діяльність передбачає всі види фізичного насильства і психічного впливу (переконання, залякування, підкуп, обман, шантаж; розпалювання почуття помсти, заздрості; пропозиція вчинити злочин; обіцянка придбати або збути викрадене; поради про місця і способи вчинення або про приховування слідів злочину; вживання спиртних напоїв, наркотичних засобів чи психотропних речовин разом з особою з метою полегшити схилення її до вчинення злочину та ін.).

Як правило, жертвам, яких втягнули у злочинну діяльність, не вдається уникнути кримінальної відповідальності. Вони незалежно від того, мають статус жертви торгівлі людьми, чи ні, повинні відсидіти у в’язниці. Отже, виходить так, що спочатку їх продають у рабство, експлуатуючи у злочинній діяльності, а потім з рабства вони потрапляють до в’язниці, бо злочини були вчинені безпосередньо ними.

Схожі історії мають інші засуджені українці в Таїланді. Нині там відбувають покарання близько тридцяти наших земляків. Українці стали жертвами діяльності міжнародних злочинних організацій, що спеціалізуються на викраденні коштів з банкоматів. Тайське законодавство відносить розкрадання чужих грошових коштів з банківських карт до розряду злочинів, що являють високу загрозу економічній безпеці та підривають авторитет країни в очах своїх співгромадян та іноземних туристів. Ув’язнення за вчинення даного злочину в Таїланді — дуже тривалі, й — це не таємниця. Але де ж мафіозі брати людей, котрі погодяться виконувати таку брудну роботу, ризикуючи особистою свободою? Знайти таких людей можна лише, купивши їх, адже в сучасному світі все продається, навіть люди.

Для реалізації шахрайських схем, українців по суті купують злочинні організації, щоб вони приносили їм прибуток та сідали у в’язницю за них. Одна жертва торгівлі може принести кримінальним групам до мільйона доларів прибутків. Приміром, минулого року в Таїланді, у провінції Крабі, був затриманий український заробітчанин Олександр. За повідомленням тайської поліції, він обвинувачується в розкраданні з банкоматів понад $ 600 тис. За матеріалами слідства, чоловік діяв у складі організованої злочинної групи і спеціалізувався на викраденні коштів підробними банківськими картами. Засудженому потрібно не лише відсидіти у в’язниці 25 років, а й сплатити компенсацію — всю суму викрадених коштів.

Отож добре подумайте перед тим, як знайомі чи незнайомі люди спокушатимуть вас швидкими й легкими заробітками за кордоном. І це стосується не лише Таїланду. Вам можуть пропонувати роботу екскурсовода, насправді ж примушуватимуть перевозити наркотики, а це в жодній країні безслідно не минеться. До речі, саме з метою збуту наркотиків українців запрошують на роботу до країн Латинської Америки, зокрема до Бразилії, де наркобізнес організований надпотужно і має постійну потребу в міжнародних наркокур’єрах. Нині десятки українців відбувають покарання за торгівлю наркотиками у Бразилії. До злочинів їх примусили. Деякі з потерпілих навіть не знали, що в сумках, які вони перевозили через кордон, були наркотики.

У Греції та Італії українців втягують в інший вид злочинної діяльності — нелегальний транзит мігрантів. Зокрема, у грецьких тюрмах нині перебувають 160 українців. З них 110 вже отримали вироки. За інформацією Офісу Омбудсмена, українців засуджують до 50, 200 і навіть 400 років ув’язнення. Справа в тім, що у зв’язку з шаленою кількістю мігрантів Греція зробила своє законодавство наджорстким: за кожного нелегала на борту корабля арештованому дають від семи років позбавлення волі. Тому в підсумку трапляються такі неадекватні строки ув’язнення. Моряки та їхні родичі стверджують: українці не знали, що перевозять нелегалів, бо їх наймали працювати на туристичних суднах.

Нині, коли пандемія коронавірусу в світі — у розпалі, проблема торгівлі людьми дуже активізувалася: кордони — закриті, перевірки — посилені, а потреба у нових рабах, яких можна експлуатувати в різних формах, нікуди не зникла.

Вербувальники можуть діяти де завгодно: і в селі, й у місті. Це можуть бути навіть знайомі, котрі, знаючи про ваші економічні проблеми, намагатимуться допомогти вам «вирішити їх». Свою увагу вони часто спрямовують на вразливі категорії населення — тих, хто не має постійного місця роботи, має кредити чи заборгованість.

Інколи трафікерам (особи, які задіяні в злочинному бізнесі: агенти-вербувальники, які заманюють жертв брехливими обіцянками; працівники фірм із працевлаштування; перевізники та кур’єри; продавці й покупці «живого товару») і йти нікуди не потрібно. З поширенням Інтернету вербувальникам стало працювати набагато легше: можна без зусиль знаходити людей, які шукають роботу. Вербування відбувається шляхом створення спеціалізованих сайтів, відповідних груп у соціальних мережах, прямого контакту на сайтах оголошень про працевлаштування. І незважаючи на те, що торгівля людьми — злочин, про який розповідають і попереджають у всьому світі, кожного року знаходяться сотні тисяч нових жертв.
Якщо ви стали жертвою трудової експлуатації чи знаєте про випадки торгівлі людьми, застосування її будь-яких форм (рабство, жебрацтво, сексуальна й трудова експлуатація, продаж дітей, втягнення в злочинну діяльність, вилучення органів), негайно звертайтеся:

телефони Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні); 527 (безкоштовно з мобільних телефонів в Україні), понеділок-п’ятниця — з 10.00 до 21.00, субота — з 10.00 до 18.00.
Більше інформації для мігрантів розміщено на сайті громадської організації «Жіночий інформаційно-консультативний центр» http://wicc.com.ua/.
Отримати безкоштовну консультацію працівників громадської організації «Жіночий інформаційно-консультативний центр» щодо безпечного працевлаштування за кордоном можна за телефонами: (0412) 400-732, (096) 456-55-56; е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..