Торгівля людьми у наш час — доволі поширений злочин, незважаючи на те, що такі дії у всьому світі караються законом. Якщо чоловіків та жінок продають переважно для трудової й сексуальної експлуатації, то торгівля дітьми відбувається з метою використання у виготовленні порнопродукції. За деякими даними незалежних експертів, до цього злочинного бізнесу щороку в світі втягуються до двох мільйонів дітей, середній вік яких — від 7 до 10 років.

Не винятком є Україна, де на постійній основі в процес виготовлення порнопродукції втягнуто щонайменше 12-15 тисяч дітей, переважно безпритульних і з неблагополучних сімей. Не рідкісні випадки, коли в порнобізнесі використовують немовлят, адже існує категорія педофілів, які шукають порноматеріали саме за участю новонароджених.

Інколи батьки самостійно виготовляють і поширюють порнопродукцію за участю власних дітей задля збагачення. Так, у березні 2019 року у Вінницькій області кіберполіція затримала місцеву жительку, яка знімала порнографічне відео за участю власного 2-річного сина. За один ролик на спеціальних сайтах вона отримувала від 1500 до 3000 гривень. У червні 2019 року в Запоріжжі затримали 23-річного хлопця, який гвалтував 2-річну доньку своєї подруги на відео і викладав у закриту групу в Інтернеті.

За оцінками МВС України, вітчизняна порноіндустрія приносить її власникам близько 100 мільйонів доларів щороку, а світовий обіг ринку дитячої порнографії становить десятки мільярдів євро на рік.

Стрімке поширення Інтернету сприяло тому, що за останні десятиліття у світі різко зросла кількість веб-сайтів, на яких у вільному доступі пропонується дитяча порнографія.
Підпільні фотостудії, на які злочинці заманюють коштами й подарунками дітей і неповнолітніх, є чи не в кожному місті. Лише в минулому році в Україні було викрито цілий ряд так званих фотостудій, які використовували дітей для злочинних намірів.

Для того, щоб показати, як саме злочинці втягують дітей у вироблення порнопродукції, розповімо реальну історію однієї з жертв торгівлі людьми, яка трапилася на Житомирщині.

Анна, 16 років, мешкає в маленькому містечку Житомирської області в багатодітній родині. Крім дівчинки в родині — ще 7 дітей. Родина живе бідно. В серпні 2012 року, коли Ані було 10 років, до мами на роботу прийшла її приятелька, сусідка тьотя Тома. Вона запропонувала мамі дівчинки, щоб та дозволила Ані спробувати себе фотомоделлю. Розповіла, що її син Денис саме шукає таку дівчинку — модель для фотореклами одягу для підлітків, фотографії він надсилає за кордон до журналів та магазинів одягу. Жінка запевняла маму дівчинки, що всі фото

Денис робить дуже пристойними, що вона сама зможе в будь-який час приходити на фотозйомки, що робота дівчинки буде гарно оплачувана. Вона також запевнила матір дівчинки, що про роботу дитини ніхто не буде знати. І жінка, подумавши, дала згоду.

Раз на місяць Ані телефонував Денис або його мати, призначали день та час фотозйомки. Під час зйомки постійно була присутня тітка Тома, яка займалася декораціями та допомагала переодягатися. Зйомки відбувалися в їх квартирі, але в різних кімнатах: то в спальній кімнаті, то у ванній.

Дівчинка робила все, що говорив фотограф. Про те, як відбуваються фотозйомки, Денис та тітка Тома просили нікому не розповідати. Гроші за роботу він віддавав дівчинці відразу по завершенні зйомок, які дівчинка віддавала мамі. Згодом, фотограф, щоб заохотити дівчинку відвідувати фотосесії, платив їй ще по 20 — 30 дол. США як кишенькові.

Дівчинка продовжувала ходити на фотозйомки нічого не підозрюючи аж до листопада 2016 року, поки не дізналася від знайомої дівчини, яка теж працювала якийсь час у Дениса фотомоделлю, що він її фотографії, на яких було видно оголені інтимні частини тіла, продавав на порносайти.

А в січні 2017 року до дівчинки додому прийшли поліцейські з відділу боротьби з протидії торгівлі людьми в Житомирській області та показали її фото, про існування яких дівчинка не здогадувалася. Побаченим дівчинка та її мати були шоковані. Відкрито кримінальне провадження за ст. 149 КК України (Торгівля людьми з метою використання у виготовленні порнопродукції).

Кожна країна бореться із цим злом у свій спосіб. У США дитяча порнографія вважається кримінальним злочином, що належать до категорії насильницьких, тобто найбільш тяжких. У США дані про всіх злочинців, які коли-небудь вчиняли сексуальні злочини, є загальнодоступними.

За поширення через Інтернет порнографічного зображення дітей законодавство Японії карає позбавленням волі на строк до 3 років.

Канада ухвалила закон, згідно з яким навіть пошук дитячої порнографії у світовій мережі є кримінально караним діянням. У Великобританії зберігання дитячої порнографії також вважається кримінальним злочином, а за спробу «скачати» її з Інтернету на порушника накладається штраф, еквівалентний 150 тисячам доларів.

Такі жорсткі заходи в розвинених країнах призводять до того, що основним ринком виробництва та збуту порнопродукції стають країни колишнього СРСР, зокрема Україна. Ми ввійшли до п’ятірки держав — виробників дитячої порнографії та десятки лідерів з її розповсюдження.

На жаль, часто злочинці не обмежуються використанням дітей у виготовленні порнопродукції, а й здійснюють над ними сексуальне насильство.

Ромі — сімнадцять років, живе з матір’ю, дідусем та бабусею у невеликому містечку. Свого батька хлопчик ніколи не бачив. Після закінчення дев’яти класів Роман вступив до училища та почав шукати хоча б якийсь заробіток, адже на материну зарплату медсестри прожити було досить складно. Однокурсник Олег, дізнавшись про важку ситуацію Романа, запропонував йому попрацювати моделлю у знайомого фотографа. Роман погодився.

Під час зйомки фотограф, якого звали Юрій, вмовив хлопця роздягтися, запевнивши, що про це ніхто не дізнається, бо знімки розмістять тільки на закордонних сайтах. За день роботи Роман отримав аж 100 доларів, величезні для нього гроші.

Наступного разу зйомка проводилася на якійсь квартирі у Донецьку. За своїм характером це була відверта порнографія. Крім нового фотографа на ім’я Маестро, на зйомці були присутні двоє чоловіків, які «попередили» Романа, щоб той ні в якому разі не розповідав, чим тут займаються та не називав цю адресу.

Далі все йшло за звичним сценарієм: фотостудія на квартирі, зйомка, охоронці. Але ввечері чоловік, який теж був присутній на зйомці й якого охоронці називали «босом», почав відверто чіплятися до Роми. Хлопець намагався чинити опір, але тут втрутилися охоронці. Рому жорстоко згвалтували. Те, що відбувалося, знімав фотограф.

Наступного дня Рома спробував утекти. Його затримали охоронці й побили. Ввечері все повторилося. Потім впродовж тижня приходили вже інші чоловіки і гвалтували хлопця. Одного разу, коли всі перепились, Ромі вдалося викрасти свій паспорт, портмоне фотографа і втекти.

Історія Роми стала публічною, але не кожна жертва торгівлі людьми наважиться розповісти про пережите, особливо діти. Тому точна кількість потерпілих від сексуального насилля дітей та тих, яких використали у виготовленні порнопродукції, — невідома.

Поширенню цих злочинів сприяє активне користування дітьми соціальними мережами, через які злочинці знаходять потенційні жертви. Важливо розповідати дітям про правила безпечної поведінки в Інтернеті, про те, що частина людей видають себе там за зовсім інших осіб.

Запобігти використанню дітей у виготовленні порнопродукції цілком реально. Важливо встановити зі своєю дитиною довірливі стосунки, запевнити, що батьки любитимуть її за будь-яких обставин. При цьому надзвичайно важливо розповісти дитині якнайраніше про правила сексуальної безпеки. Обов’язково говоріть дітям про те, що:

— Ніхто не повинен просити їх торкатися інтимних органів інших людей та показувати їх.
— Не всі обійми й поцілунки бувають приємними, не треба їх терпіти.
— Якщо дії іншої людини не подобаються, достатньо сказати: «Стоп».
— Ти не маєш тримати у секреті те, що тобі не подобається, навіть якщо тебе просять або залякують.
— Ніхто не має торкатися твоїх статевих органів, окрім питань здоров’я. Лікар має оглядати дитину при батьках.
— Друг — це той, хто зважає на твої бажання, а не примушує до чогось.
— Ніколи не терпи, якщо тобі страшно чи боляче.
— Батькам можна розповісти про все.