Упродовж кількох останніх місяців медики та чиновники активно закликають населення робити щеплення від грипу. Подібна ситуація спостерігалася щороку, однак цьогоріч це особливо актуально через коронавірусну інфекцію. Сьогодні, коли лікарні переповнені пацієнтами з COVID-19, а медперсоналу не вистачає, страшно уявити, що буде у разі зростання хвилі захворюваності на грип. І чимало громадян вирішили дослухатися до таких закликів. Однак вакцина проти грипу — в дефіциті.

Кілька тижнів тому, під час традиційного брифінгу в облдержадміністрації щодо ситуації з COVID-19, у відповідь на запитання журналістів про поставки вакцини проти грипу, пролунала відповідь, яку коротко можна передати так: «ось-ось, до кінця тижня». І подібні слова чули на наступному брифінгу, через тиждень...

Аби отримати чітку відповідь, коли настане це «ось-ось», ми звернулися до управління охорони здоров’я облдержадміністрації, звідки наш запит переадресували до ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України». «У даний час відомо про розпочаті поставки в Україну вакцин «Ваксігрип Тетра» (Франція) вартістю 313 грн. за одну дозу; «Джи Си Флю» (Південна Корея) — 230 грн. за дозу; «Інфлувак» (Нідерланди), — йдеться у відповіді, датованій 28 жовтня. — Уже надійшло 600 тис. доз вакцин «Ваксігрип Тетра». В аптечну мережу, приватні заклади охорони здоров’я Житомирської області вакцини надходять за попереднім замовленням. Так, наприклад, КП «Фармація» Житомирської міської ради 23 жовтня придбало 52 дози вакцини «Ваксігрип Тетра».

Також зазначається, що щеплення населення провадиться у різних закладах охорони здоров’я, в тому числі — приватних.

Нещодавно я зателефонувала в кілька найбільших приватних клінік Житомира, мовляв, хочу зробити щеплення вакциною «Ваксігрип Тетра». І щоразу чула одне і те ж: вакцини немає — цими днями чекаємо на поставку. «Вже маємо передзамовлення на 400 доз, — почула в одній із клінік. — Вас теж записувати? Вартість медпослуги точно не скажу, але разом із консультацією лікаря це коштуватиме не менше 600 грн.».

Відповідь на кшталт: «Вакцини немає — очікуємо» почула й у кількох аптеках. Спробувала замовити через call-центр однієї з найбільших фармацевтичних мереж і знову — розчарування.

«Невдовзі чекаємо на поставку «Ваксігрип Тетра», — розповіла оператор. — Остання поставка, маленька партія, була кілька тижнів тому».Цікаво, що у 20-их числах жовтня у деяких приватних клініках Житомира таки можна було зробити щеплення проти грипу, однак лише протягом кількох днів — вакцина швидко закінчилася. В одній із дитячих клінік швидко розібрали й «Інфлувак», і «Ваксігрип Тетра», а бронювання вакцини було тимчасово призупинено.

Зазвичай лікарі рекомендують робити сезонне щеплення проти грипу ще до початку жовтня, аби до настання епідсезону виробилися антитіла. Але якщо такої можливості не було, то фахівці радять вакцинуватися протягом усього епідемічного сезону.

Нині дуже часто від столичних чиновників можна почути слова вдячності медикам, які борються з пандемією; нарікання на те, що медперсонал хворіє і відчувається дефіцит кадрів. А як турбуються про «янголів у білих халатах»? Медики підлягають щепленню проти грипу за кошти закладів, у яких вони працюють. За інформацією обласного лабораторного центру, цьогоріч планується вакцинувати 9573 медпрацівники. Торік ця цифра становила 8091, але згодилися зробити щеплення лише 1094 медпрацівники. Нині, швидше за все, кількість охочих зросте.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов нещодавно запевнив, що вакцини проти грипу вже почали з’являтися в аптеках, медзакладах України. Окрім того, планується закупити вакцини за бюджетні кошти для того, щоб провести щеплення групам ризику, зокрема, медикам. Чому ж раніше не передбачили потребу у вакцині проти грипу? Коли ж обіцяне «ось-ось» таки настане — і вакцина проти грипу вже не буде в дефіциті?