Від початку пандемії величезні кошти виділено на боротьбу з коронавірусною інфекцією. Однак якщо кудись сотні мільйонів гривень вкладаються — деякі сфери ці кошти недоотримують. Зокрема, сфера охорони здоров’я. Крім COVID-19, існують багато інших недуг, як-от туберкульоз — смертельне захворювання, що в Україні має «статус» епідемії.

Медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів»/Medecins Sans Frontieres (MSF), яка працює у партнерстві з обласним протитуберкульозним диспансером, у період з квітня по липень цього року дослідила, як ситуація з COVID-19 вплинула на лікування хворих на туберкульоз на Житомирщині.

Як повідомляє ця організація на своїй Facebook-сторінці, спостерігається суттєве скорочення надання відповідних послуг, зокрема, тестування на туберкульоз та лікування нових пацієнтів.
«Карантин у зв’язку з COVID-19 створив ряд обмежень у доступі до протитуберкульозної медичної допомоги, — зазначає менеджер MSF з питань медичної діяльності MSF Олена Труш. —

Серед них — заклади охорони здоров’я, що розглядалися як «другорядні», були тимчасово зачинені або у них зменшили кількість персоналу. Тубкабінети перетворили на пункти тестування на COVID-19, а медпрацівників перевели для лікування COVID-19, тому надавати протитуберкульозну допомогу було нікому».

Крім того, на національному рівні статистичні дані засвідчують зменшення кількості людей із діагнозом «туберкульоз» від початку пандемії COVID-19 в Україні. Якщо порівняти дані Центру громадського здоров’я, то в середньому в країні у період з січня по березень 2020 року діагностували туберкульоз у 1900 людей на місяць. Натомість із квітня по червень кількість нових випадків впала приблизно до 1200 на місяць. Це — зниження на майже 37%. У медичній організації наголошують, що заходи щодо поліпшення скринінгу на туберкульоз і лікування мають бути запроваджені в Україні з метою забезпечення безперервності лікування.

Епідемію туберкульозу в Україні оголошено з 1995 року. Навіть не хочеться уявляти, що буде за кілька років через те, що у 2020-му «всі сили та фінанси» спрямували на боротьбу з коронавірусною інфекцію, обділивши увагою інші небезпечні недуги.