«Житомирщина» вже неодноразово писала про значне падіння рівня води у водосховищах. Останнім часом були кілька дощових днів. «Чи покращилася ситуація із водозабезпеченням?» — цікавляться наші читачі.

Як розповіли у КП «Житомирводоканал», у період дощів становище й справді дещо поліпшилося, але ненадовго. Приміром, якщо рівень води у водосховищі «Відсічне» 15 квітня становив 2 м 76 см, то 18 травня — 2 м 72 см. За словами директора «Житомирводоканалу» Андрія Нікітіна, зниження рівня води у водосховищі сповільнюється лише у дощові дні. Коли опади відсутні, тривають такі процеси, як випаровування та інфільтрація — і рівень води продовжує падати. Працівники водоканалу мусять перекачувати воду з річки у зворотний бік, аби поповнити водосховище. На такий штучний спосіб підтримки рівня води витрачається додатково 2000 кВт/год. електроенергії за день. У спекотний період доведеться перекачувати втричі більше води. Для ефективності такого необхідного на сьогодні процесу планується замовити більш потужні насосні станції, адже потужностей наявних агрегатів недостатньо.

Не може бути оптимальним рішенням для Житомира і видобуток води зі свердловин через розташування міста на гранітній плиті. Говорячи про інші джерела водопостачання, Андрій Нікітін зауважує, що ще однією проблемою є наявність у воді великої кількості заліза та родону, очищення від яких є дороговартісною процедурою. А поповнення водосховища з інших річок не є раціональним через маловоддя останніх.

Очищення стічних вод до рівня питного водопостачання — альтернативний варіант. Цей метод уже використовують водоканали у Сінгапурі та Каліфорнії, витрачаючи на підготовку води 63 центи за 1 кубометр. «Ця ціна є дешевшою за ціну видобутку питної води із солоних морів та океанів», — пояснює директор «Житомирводоканалу».

Говорячи про можливість уведення орієнтовно семигодинного графіка подачі води, на підприємстві зазначають, що ці вимушені заходи будуть впроваджені у разі, якщо відмітка над всмоктувальним трубопроводом опуститься до критичної межі — 2 м 50 см. Водночас, комунальники зацікавлені у цілодобовому водопостачанні без зупинок, бо подача води за графіком створить труднощі для підприємства. Система потребує стабільного тиску. Зупинки насосних механізмів та відновлювання їх роботи призводять до виникнення гідравлічних ударів, а відтак спричиняють додаткові пориви.

«Наші фахівці робитимуть усе можливе, аби запобігти переходу на погодинне постачання води, — наголосили у водоканалі. — І вкотре звертаємося до споживачів з проханням раціонально використовувати питну воду задля заощадження її запасів».