Фото надано Українським товариством охорони птахів.
Фото надано Українським товариством охорони птахів.

 

У багатьох слово «болото» асоціюється з чимось не дуже приємним, тому не так уже й багато охочих потрапити сюди. Натомість про цінність боліт чудово знають як екологи, ботаніки, орнітологи, так і мешканці північних районів Житомирщини (Овруцького, Олевського та Народицького). Це — дуже вразливі біотопи, на яких природоохоронці всього світу нині загострюють увагу, оскільки їх залишилося мало на планеті, а функцію регулювання водного балансу вони відіграють важливу.

Свого часу на Поліссі активно проводилися роботи з меліорації, які завдали значної шкоди довкіллю. У 1970-их роках в СРСР таким чином були знищені величезні площі боліт. Нині ж потрібні десятиліття, а подекуди й сотні років задля відновлення особливостей цієї території. На жаль, деякі екосистеми вже ніколи не вдасться повернути. А для того, аби знову підтопити ці території, потрібні величезні кошти. Щоправда, є й безкоштовний «варіант» — бобри, яких раніше теж бездумно знищували, а нині у тому ж таки Поліському природоохоронному заповіднику, розташованому в Овруцькому та Олевському районах, оберігають як зіницю ока. Завдяки цим тваринкам, нехай і повільно, однак усе ж таки відбувається процес відновлення боліт. А нещодавно з’явився ще один шанс зберегти та відновити поліські території. Задля збереження таких видів тварин і рослин на цих територіях було цьогоріч започатковано міжнародний проект

«Полісся — дика природа без кордонів», покликаний виявити особливо цінні для збереження ділянки лісу, дослідити біорізноманіття поліських боліт, розширити природно-заповідний фонд, а також проводити екопросвітницьку роботу серед населення. Загалом спеціалісти працюватимуть у долині річки Прип’яті на території Білорусії та чотирьох областей України — Волинської, Рівненської, Житомирської й Київської. Проект реалізується за фінансової підтримки

Франкфуртського зоологічного товариства та частково — Програми вразливих ландшафтів, якою управляє Кембриджська природоохоронна ініціатива. В нашій країні він втілюється за партнерства Українського товариства охорони птахів.

До співпраці долучилися представники Міністерства енергетики та захисту довкілля України, лісівники. Проект триватиме 5 років.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 25 жовтня 2019