Фото Ірини ПРЯДКО.
Фото Ірини ПРЯДКО.

Серпень — пік курортного відпочинку, улюблений багатьма «оксамитовий сезон». Відпочиваючи на морі (чи в Україні, чи за кордоном), багато хто полюбляє фотографуватися біля чайок, які кружляють над водою. А дехто навіть примудряється заради гарного фото годувати цих птахів з руки. Ще б пак — адже який ефектний може вийти кадр! Але робити цього не варто. Бо може трапитись прикра історія, яка сталася з житомирянкою в Італії.

— Удвох із донькою ми відпочивали в містечку Віареджо, на березі Лігурійського моря, — розповіла «Житомирщині» пенсіонерка Інна Крижанівська. — На набережній я побачила чайку. Зауважила, що в неї мовби пошкоджене крило.

Підійшла до неї, погладила, дала хліба в руці. А птах раптом боляче дзьобнув мене за палець.З рани пішла кров. Інна Миколаївна зайшла в аптеку на набережній. Там, почувши про причину травми, одразу викликали «швидку допомогу». Бо все виявилося досить серйозно.

— Лікарі «швидкої допомоги» наклали мені два шви на рвану рану, — згадує жінка. — Ще й ввели вакцину проти правця. І виписали на три дні антибіотики. Мало того — рекомендували цілий рік(!) спостерігати за станом здоров’я та радитися у разі чого зі своїм лікарем! Ось тобі й погладила пташку…

Медики викликали на місце пригоди фахівців служби захисту диких тварин. Ті прибули миттєво і забрали чайку в притулок, де за нею також спостерігатимуть.

Цей випадок може бути повчальним та застережним для всіх, хто під час відпочинку на морських курортах прагне «заприятелювати» з цими птахами. Бо з чайками таки треба бути вкрай обережними.

— Цей птах правильно зветься так — мартин сріблястий, — розповів нашій газеті орнітолог Микола Весельський, виконувач обов’язків директора Житомирського обласного краєзнавчого музею. — Чайкою його кличуть в російськомовному варіанті. Мартин — справжній розбишака. Ці пернаті є хижаками щодо інших птахів, бо полюбляють красти чужі кладки яєць. Вони фактично всеїдні — харчуються рибою, ракоподібними, а також органічними рештками на сміттєзвалищах.

Птахи ці — досить крупні та сильні: довжина тіла сягає 55-60 сантиметрів, а вага — від 700 до 1500 грамів. Дзьоб у них — дуже гострий, схожий на щипці, а на кінці — мовби гачечок. Тож дзьобнути за руку мартин може дуже глибоко, зробивши рвану рану.

Науковець пояснює, що до цих птахів не варто наближатися навіть попри бажання зробити з ними гарне фото. Бо, харчуючись на смітниках, мартини можуть розносити різні інфекції, тож контакт із ними ризикує обернутися щепленням та тривалим лікуванням. Та й за характером ці пернаті є доволі агресивними. Відтак на пляжах краще спостерігати за цими птахами здалеку, не намагатися їх торкатися чи годувати з рук.