Протягом кількох тижнів у соцмережах обговорюють інформацію, що відтепер начебто забір матеріалу на загальний аналіз крові відбуватиметься лише з вени. Це неабияк обурило батьків, які стурбовані тим, що таким способом братимуть зразки крові й у дітей, у тому числі — в немовлят. Також у Житомирі швидко поширилися чутки буцімто про закриття кількох пунктів забору крові. Навіть запропоновано збирати підписи проти такого нововведення під петиціями до міських та обласних органів влади, до профільного міністерства. Відразу дві подібні петиції з’явилися на сайті Житомирської міської ради, перша з яких лише за три дні зібрала необхідні 250 голосів.

У зверненнях житомирян мова йде про те, щоб лабораторії при поліклініках Житомира, у яких здійснюють забір крові з пальця, діяли й надалі. Крім того, містяни просять залишити за батьками право вибору робити загальний аналіз крові з вени чи з пальця. Свої вимоги аргументують тим, що подекуди медсестрам не вдається здійснити забір матеріалу з першого разу; після такої маніпуляції можуть нібито травмуватися вени, з’явитися синьці на руках, особливо у дітей тощо. У соц-мережах житомирянам пропонують телефонувати на «гарячі» лінії у разі відмови брати кров із пальця. Разом із тим, чимало є й тих, хто дивується такому ажіотажу. Зокрема, серед таких коментаторів — особи, які проживають за кордоном, де забір крові вже давно здійснюється лише з вени.

— Через засоби масової інформації фахівці вже неодноразово наголошували на тому, що батьки мають вибір: забір крові в їхніх дітей здійснюватимуть із пальця чи з вени, — зазначив директор КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Іван Дідик. — Якщо батьки не хочуть, аби забір крові в їхньої дитини здійснювався за всіма міжнародними стандартами, це зроблять із пальця. Однак варто пам’ятати, що такий загальний аналіз крові дає можливість розглянути лише чотири показники, а при заборі з вени — 24 і це менш травматично та боляче.

Як прокоментував ситуацію заступник головного лікаря Центральної міської лікарні № 1 Андрій Волков, із 2017 року, коли в лікарні було встановлено нове сучасне обладнання, забір крові у пацієнтів медзакладу беруть лише з вени.

Щодо чуток про закриття лабораторій у Житомирі, то під час нещодавньої прес-конференції за участю профільного заступника міського голови та начальника управління охорони здоров’я міської ради стало відомо, що в місті й справді відбувається низка заходів з «оптимізації» у сфері медицини. Зокрема, «скорочено» роботу двох кабінетів забору крові при двох житомирських амбулаторіях. При цьому спеціалістів не звільнили, а перевели працювати в інші дитячі поліклініки.