Минуло понад чотири роки, як в Україні з’явилося нове поняття — «внутрішньо переміщені особи». За цей період написано багато законів, програм, меморандумів, які так чи інакше стосуються цієї категорії населення. Як і чим нині живуть ті, хто колись змушений був виїхати з рідних місць? Чи вдалося їм на нових місцях відчути себе як удома?

На Житомирщині нині проживають понад 7 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО) (в обласному центрі — понад тисячу). В попередні роки ця цифра була більшою і в деякі періоди досягала 10 — 12 тисяч осіб. Чому ж нині їхня кількість зменшилася?

За словами ініціатора створення та члена Альянсу громадських організацій України Геннадія Нікіши, подібна ситуація спостерігається в багатьох областях. Приміром, на Рівненщині, де він очолює ГО «Україна — моя сім’я», в обласному центрі нараховуються 1534 внутрішньо переміщені особи (це — 1066 сімей). Раніше ця цифра була значно більшою, однак частина (близько 40%) виїхали, наприклад, на заробітки за кордон чи повернулися додому.

— Пояснень такому явищу є чимало, — зауважив він, — та й проблем у внутрішньо переміщених осіб вистачає. Відверто кажучи, за ці чотири роки влада могла вирішити ці проблеми, але для цього потрібно діяти, щось робити. Крім того, є таке поняття, як «стигматизація» — неприязне ставлення до когось чи чогось на основі негативно створеного образу. На жаль, подібне нерідко спостерігається і по відношенню до переселенців.
Про те, що за ці чотири роки влада могла хоча б частково вирішити проблеми ВПО, говорили практично всі ті, з ким доводилося спілкуватися на цю тему. Зокрема, під час одного з брифінгів стосовно питань цієї категорії населення експерт, політолог Володимир Піньковський зазначив: «Держава мало або недостатньо робить для забезпечення життєдіяльності ВПО. Так, навіть на нинішньому брифінгу не почув жодного слова про те, скільки метрів житла було здано для переселенців. А цифри, названі у ході розмови щодо допомоги цій категорії населення, звісно, не покривають всіх потреб».

«Звичайно, є проблеми, які потрібно вирішувати на державному рівні, зокрема, це стосується й забезпечення житлом», — зазначив заступник начальника управління соціального захисту населення — начальник відділу соціального обслуговування населення та стаціонарних установ департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської облдержадміністрації Анатолій Д’яченко. За його словами, було прийнято обласну комплексну програму соціального захисту учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб, для реалізації якої на поточний рік виділено понад 8 млн. грн., із яких 147 тис. грн. — для ВПО на надання матеріальної допомоги, а також понад 1,5 млн. грн. — на покриття витрат за житлово-комунальні послуги у місцях компактного проживання цієї категорії населення (у приміщеннях готелю «Житомир» та санаторію «Тетерів», що під Коростишевом). Також Анатолій Д’яченко нагадав про щомісячну адресну допомогу, яка надається на покриття витрат на житлово-комунальні послуги.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 24 жовтня 2018