Коні та лосі біля складів снарядів у Чуднові. За ці порушення ніхто по­справжньому не відповів…
Коні та лосі біля складів снарядів у Чуднові. За ці порушення ніхто по-­справжньому не відповів…

Масштабні вибухи на складах боєприпасів у Ічні (Чернігівщина) вкотре загострили проблему безпеки таких сховищ. Адже останнім часом подібні надзвичайні ситуації, які обертаються великими фінансовими втратами, евакуацією тисяч людей та руйнуванням сотень будинків, — почастішали. У березні 2017 року злетіли в повітря склади снарядів у Балаклії на Харківщині. Торік, у вересні, мешканці Житомирщини чули відгомін вибухів складів у Калинівці, що в сусідній Вінницькій області. Цьогоріч, у травні, знову горіли склади в Балаклії. Тепер — Ічня… Мимоволі задаєшся запитанням: де «рвоне» далі?

Для Житомирщини це питання є досить серйозним. Адже на території нашої області є два великі склади боєприпасів, які існують ще з часів СРСР. Один із них розташований неподалік села Ушомира Коростенського району. Це 1322­га артилерійська база боєприпасів (військова частина А­1796). Другий склад розміщений на околиці Чуднова — це 90­та артилерійська база боєприпасів (військова частина А­1979).

Яка ситуація з безпекою та охороною цих складів? Дізнатися це дуже непросто. Адже обидва об’єкти — режимні, тож доступ стороннім туди заборонено. Проте дещо з’ясувати таки можна. Для цього варто проаналізувати Єдиний реєстр судових рішень України. Зробивши це, ми жахнулися. Сухі рядки судових рішень свідчать про серйозні проблеми з дисципліною військовослужбовців, які охороняють обидва склади.

В Чуднові бігають лосі

Розпочнемо з військового складу в Чуднові. В нинішньому році Чуднівський районний суд розглядав вісім справ про адміністративні правопорушення в цій військовій частині. Чотири з них стосувалися пияцтва військових під час несення служби. Ось один з красномовних випадків. 28 лютого суд розглядав справу про самовільне залишення частини п’ятьма солдатами. Один із них в цей час мав виконувати завдання на спостережному посту № 1 у забороненій зоні технічної території. Але полишив пост — і з чотирма друзями пішов у сусіднє село пиячити в кафе! Спитаєте, як покарав суд дезертира­пияка? А ніяк! Бо поки справа дійшла до суду, минуло більше трьох місяців.

За існуючим законодавством адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше, ніж через три місяці з дня вчинення правопорушення. Тож солдат, який покинув охорону боєприпасів і пішов пити горілку з друзями, вийшов сухим з води. Між іншим, цей випадок — не єдиний, що стався нинішнього року в тій військовій частині. Подібним чином пощастило ще одному солдату­пияку, який хильнув під час несення служби. Його теж звільнили від покарання за такою ж схемою.

Набагато серйознішим стало порушення, допущене на чуднівському складі боєприпасів його командиром.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 19 жовтня 2018