Минулого тижня в центрі Житомира з’явилися листівки на церковну тему. Ними хтось обклеїв стовпи, рекламні стенди та стіни будинків. Кілька таких папірців начепили навіть на інформаційний стенд нашої газети.

На листівках відтворено бланк Житомирської єпархії Української Православної Церкви. Підпис під текстом — Никодим, митрополит Житомирський і Новоград­Волинський. А сам текст (до речі, надрукований з кількома орфографічними помилками) пересипаний цитатами з Євангелія і має такий зміст: митрополит Никодим виступає за створення ЄПЦ (єдиної помісної церкви).

Проте багатьох городян, особливо тих, хто обізнаний з церковною ситуацією, таке послання насторожило. А надто — форма його подачі: на стовпах та стінах. Як з’ясувалося, це — груба фальшивка. «Хтось сфабрикував такий документ і поширив його в людних місцях, аби підірвати авторитет владики та загалом Церкви, — пояснив «Житомирщині» протоієрей Віктор Голубовський, прес­секретар Житомирської єпархії УПЦ. — Такі листівки розклеїли біля храмів, на зупинках громадського транспорту. Причому, саме в ніч на неділю. Вочевидь, аби віряни, йдучи на недільну службу, якраз і прочитали. Зроблено все доволі незграбно. Автори цієї фальсифікації підробили підпис митрополита під текстом. Але відсутність вихідних даних та печатки єпархії одразу видає підробку. Розрахунок, мабуть, був таким: люди (особливо старшого віку) не розберуться і приймуть це за правду. Між іншим, нещодавно за схожою схемою вже поширювалися подібні фальшивки у Бердичеві та в Овруцькій єпархії».

Митрополит Житомирський і Новоград­Волинський Никодим також відреагував на появу фальшивого документа, надрукованого під його іменем. «Нам усім доводиться жити в час, коли в Україні, на жаль, панує політика провокацій, — зауважив митрополит. — А її припинення не є пріоритетом нашого суспільства. Я завжди щиро кажу, що являюсь патріотом своєї держави, люблю свою землю та її боголюбивий народ, кожного дня молюсь за мир і спокій в Україні. Але пріоритетом першості для мене є Бог, Церква, істинна Христова віра та апостольське вчення. Тим, хто підробляє та розповсюджує від мого імені такого роду «звернення» й листівки, хочу сказати: даремно намагаєтесь скомпрометувати мене своїми провокаціями. Я не звик звертатись до пастирів, чернецтва і всіх вірних чад Христових шляхом написання листівок та розвішування їх на стовпах».

Хто б не стояв за цієї брутальною провокацією (представники інших конфесій чи надміру вигадливі «активісти») — своєї мети вони не досягли. А прихильникам створення ЄПЦ варто замислитися: чи вийде щось путнє з цієї ідеї, якщо її намагаються реалізувати фальшуванням і провокаціями?