Ігор Штанько біля пошкодженої шпалери.
Ігор Штанько біля пошкодженої шпалери.

На одній із дослідних плантацій Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук України наприкінці березня невідомі зрізали та викрали близько 320 кг дроту, пошкодивши близько 20% верхньої шпалери під хміль. Науковці одразу звернулися до правоохоронних органів, надавши відповідні документи. На жаль, осіб, які вчинили злочин, поки що не встановлено. Та й на повернення дроту в інституті не розраховують.

— Верхня шпалера складається з дротів діаметром 6­10 мм, — пояснив завідувач відділу селекції та інноваційних технологій хмелю інституту Ігор Штанько. — На викраденому металі, здавши його в пункт приймання металобрухту, злодії могли заробити близько двох тисяч гривень. Ми ж на усунення значних пошкоджень мусимо витратити набагато більше коштів. Треба, насамперед, подати проект реконструкції та ремонту шпалер. Ця послуга від приватної будівельної фірми, що займається ремонтом хмільників, коштуватиме близько 20 тисяч гривень. У подальшому фірма повинна пройти тендерну процедуру, адже орієнтовно загальна вартість виконання робіт із реконструкції шпалери становить близько 100 тисяч гривень. Може й більше, адже лише на закупівлю дроту доведеться спрямувати близько 18 тисяч гривень. Плюс робота, пально­мастильні матеріали тощо. Та й сама реконструкція може затягнутися на два з половиною — три місяці. Звичайно, рослини хмелю не чекатимуть. Тому ми протягом двох­трьох тижнів відремонтуємо пошкодження власними силами. На жаль, через відсутність належного фінансування це велика проблема для інституту.

Ігор Павлович розповів, що пошкоджена плантація, загальна площа якої становить 2,6 га, для них є цінною, адже на ній проводяться дослідження з агротехніки, селекції, захисту хмелю. Це ті основні питання, якими опікується його відділ. Зібрана на цій плантації світова колекція сортів хмелю вивчається з 1924 року. Загалом селекційна колекція нараховує близько 1,5 тисячі створених науковцями інституту нових форм.

 

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 18 квітня 2018