Верховна Рада прийняла Пенсійну реформу. 11 жовтня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». На прохання читачів газети «Житомирщина» роз’яснення дає начальник головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області І.А.Заінчковський.

— Іване Адамовичу, на прес­-конференції, яку проводили 26 вересня, ви висловлювали стурбованість щодо строків прийняття Пенсійної реформи народними депутатами, аби можна було нараховувати пенсії по­новому з 1 жовтня. І наголошували, що пенсійні органи області вже повністю готові до проведення цієї, вкрай важливої для пенсіонерів, роботи. А на зустрічі з представниками ЗМІ 11 жовтня доповіли, що перерахунки проводяться, як мовиться, повним ходом.

— Так, відповідно до Закону положення щодо підвищення пенсій громадянам України розпочали діяти з 1 жовтня нинішнього року. Цим документом запроваджуються вимоги до мінімального страхового стажу для виходу на пенсію і передбачено підвищення пенсій 9 млн. пенсіонерам. Важливо, що передбачено введення автоматичної норми про щорічну індексацію пенсій для захисту від інфляції з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менше, ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки і на 50% індексу споживчих цін.

— Чи передбачено підвищення пенсійного віку?

— Ні, але запроваджено вимоги до страхового стажу. Так, для виходу на пенсію у віці 60 років потрібно буде мати стаж 25 років. При стажі від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти у 63, при стажі 15 років — у 65 років. Водночас люди, у яких немає страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років. Розмір її визначатиметься, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.
Усі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на 1 рік кожні 12 місяців до 2028 року. Отже, з 2028 року для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

— Досі в призначенні пенсій була градація для різних категорій пенсіонерів. Чи лишаються тепер спеціальні пенсії?

— Закон, як мовиться, прирівнює пенсіонерів, передбачаючи скасування спеціальних пенсій для держслужбовців, науковців та інших категорій. Усі вони відтепер переводяться на загальну систему нарахування пенсій. Крім того, скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, прокурорських працівників та інших, які раніше могли виходити на пенсію достроково — за п’ять­десять років до настання пенсійного віку. Виняток зроблено лише для військовослужбовців і співробітників силових органів. У разі нестачі стажу можна буде купити його в держави.

— До цього часу людині, котра заробила пенсію, але продовжувала трудитися на користь держави, урізали цю заслужену допомогу на 15%.

— Нині відновлено справедливість: 15-­відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам скасовано. Ті, хто працює, будуть отримувати заробітну платню і пенсію в повному обсязі.

— Яким чином розраховуватиметься розмір пенсій?

— Відповідно до Закону, розмір пенсії розраховується шляхом множення розміру середньої заробітної плати в Україні за 3 останні роки перед зверненням на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати та на коефіцієнт страхового стажу. Базова середня заробітна плата для розрахунку пенсій становитиме 3764 грн. 40 коп., що майже втричі більше, ніж до реформи — 1197 грн., у зв’язку з чим відбулося збільшення пенсій.

Крім того, з 1 жовтня відбулося зростання мінімальних розмірів пенсій, підвищень та надбавок до них, що мало відбутися лише з 1 грудня нинішнього року.

— Яка кількість пенсіонерів одержать підвищення і якого розміру?

— У зв’язку з осучасненням заробітної плати, скасуванням обмеження у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам та підвищенням розміру мінімальної пенсії за віком збільшено пенсії 349 тис. пенсіонерів області або 90% від їх загальної чисельності.

Середній розмір підвищення пенсій, розрахований індивідуально для кожного пенсіонера області за документами пенсійної справи, становить 409,69 грн. (по цивільних пенсіонерах — 419,30 грн., по військових — 195,38 грн.).

Підвищення до 200 грн. отримають 188,5 тис. пенсіонерів; від 200 грн. до 500 грн. — 66,7 тис.; від 500 грн. до 1000 грн. — 36,2 тис., від 1000 грн. до 2000 грн. — 33 тис., понад 2000 грн. — отримають 9,7 тис. пенсіонерів області. Хочу наголосити, що на розмір підвищення вплинули показники заробітної плати, відповідний стаж роботи та рік призначення пенсії. Тож середній розмір пенсії по області збільшиться майже на 400 грн. і буде становити близько 2120 грн.

— А які тепер мінімальна і максимальна пенсії?

— Мінімальний розмір пенсії за наявності повного страхового стажу з 1 жовтня збільшено на 140 грн. і становить 1452 грн. У результаті чого збільшено мінімальні пенсійні виплати, підвищення до пенсії ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань та пенсії за особливі заслуги перед Україною. А ось максимальний розмір пенсійної виплати залишився незмінним і становить 10740 грн.

— В які строки пенсіонери одержать нові виплати?

— Виплату пенсій у жовтні буде здійснено за двома відомостями: за основною — пенсіонери отримають пенсію в старому розмірі, за додатковою — доплату до нового розміру, якщо вона більша 140 грн. Виплату буде завершено до закінчення виплатного періоду жовтня, тобто до 25 числа. Якщо сума доплати — менше, ніж 140 грн., а в області таких пенсіонерів — 125 тисяч, то її вони отримають у листопаді разом з поточною пенсією.

— Які кошти потрібні на нові виплати?

— На підвищення пенсійних виплат додатково буде спрямовано 148,2 млн. грн., потреба в коштах на виплату пенсій на жовтень становитиме 837,1 млн. грн.