Фото з сайтів Житомирської обласної та Коростенської  міської рад.
Фото з сайтів Житомирської обласної та Коростенської міської рад.

Таким був девіз ІХ Міжнародного фестивалю дерунів, що відбувся 9 вересня у Коростенському міському парку культури та відпочинку імені М.Островського. На свято кулінарії, музики, культури, аналогів якому в країні немає, прибули декілька десятків тисяч гостей із різних куточків Житомирщини, України, країн близького й далекого зарубіжжя.

Знову відчути неповторний колорит цього свята до столиці дерунярства — Коростеня — прибули й поважні гості, зокрема, народні депутати України Володимир Арешонков та Юрій Павленко, голова Житомирської обласної ради Володимир Ширма. Вітаючи коростенців та гостей фестивалю, В.Ширма побажав «щороку ще вище піднімати планку фестивалю, робити його ще цікавішим, аби слава про свято дерунів розходилась далеко за межі нашої держави і приваблювало якомога більше гостей з різних країн світу».

Не обійшлося й нинішнього року без своєрідної «фішки» — дерунів, приготовлених за особливим рецептом власноруч Коростенським міським головою Володимиром Москаленком. Голова обласної ради також поласував приготовленою міським головою картопляною стравою, зазначивши, що «мер Коростеня започаткував цікаву традицію — випікання дерунів власноруч, і це вже стало своєрідної родзинкою фестивалю, що створює гарний настрій усім відвідувачам свята».

Володимир Москаленко нагородив відзнакою «Почесний громадянин міста Коростеня» депутата Житомирської міської ради, голову правління ПАТ «Житомирський маслозавод» — компанія «Рудь» Петра Рудя. Упродовж свята гостей пригощали дерунами з безліччю смакових варіацій, приготовленими досвідченими майстринями, а також іншими різноманітними стравами та напоями.

У середньому поласувати порцією поліських дерунів без начинки можна було за 25 гривень, з різноманітними начинками — до 40 гривень.

На фестивалі також відбувались конкурси, зокрема, «Найкращий дерунярський ласун», «Найкраща вишиванка, виготовлена власноруч», «Селфі з дерунами», «Кращі пісня, частівка, історія, анекдот, девіз, вислів про деруни», «Поробки про деруни або з дерунами», «Найбільший овоч, фрукт, що виріс на Коростенщині», «Дивовижна самобутність» та «Коса — дівоча краса».

Також проходили різноманітні конкурси: на кращий твір про деруни; на кращі анекдот, вірш, пародію; народну пісню; смішну історію; на найкращий транспарант тощо.

Приємно вразив присутніх і фестиваль «Грай, гармонь!», учасники якого з піснями пройшлися центральною вулицею стародавнього Коростеня.

Як повідомили у прес-службі Коростенської міської ради, перемоги в номінаціях здобули: «Дивовижна самобутність» (презентація дерунів та облаштованого місця) — Центр розвитку дитини № 17; «Дивовижна самобутність» (серед закладів громадського харчування, кафе, барів, ресторанів) — «Бургер-бар» із Коростеня; «Дивовижна самобутність» з-поміж приватних осіб — приватний підприємець Ірина Поліщук із Коростеня; серед гостей фестивалю кращими у цій номінації визнані Михайлівська, Золосненська, Кожухівська, Новаківська сільські ради та Ушомирська ОТГ. Перемогу в номінації «Зірка дерунярського мистецтва» (найсмачніші деруни) серед підприємств, установ та громадських організацій здобув ДНЗ № 1, а серед закладів громадського харчування, кафе, барів, ресторанів — Львівське кафе (патент № 9). Найсмачнішими дерунами, приготовленими руками приватних осіб, виявилися деруни Марини Налапко. У номінації «Найдешевші деруни» (серед закладів громадського харчування, кафе, барів, ресторанів) пальму першості здобула КВТП «Коростеньхарч», а з-поміж підприємств, установ та громадських організацій — «ПрАТ «Датагруп», серед приватних підприємців перемогла Людмила Колесник. Кращим дерунярським ласуном став місцевий житель Володимир Ходаківський.

Відзначали грамотами й цінними подарунками організатори свята також «Найбільший, найоригінальніший овоч, фрукт, що виріс на Коростенщині». У цій номінації перше місце здобув колектив Коростенської ЦМЛ, на присадибній ділянці якої виростили кабачок-змію завдовжки 1 метр 27 сантиметрів. Без нагород не залишились і власники вишиванок. У номінації «В древлянській столиці квітнуть вишиванки» у категорії «Жіночий національний костюм» перше місце вибороли Валентина Степанчук із доньками Дарією та Соломією, а в категорії «Чоловічий національний костюм» перемогу святкував Володимир Ходаківський; серед дітей — десятирічна Єва Гаєвська.

У конкурсі «Коса — дівоча краса» першість посіла Яна Козиренко. Довжина її волосся — 105 сантиметрів; другою з такою довжиною волосся стала Христина Вигівська; третьою — Дар’я Старовойт — 95 см. Приз за найоригінальнішу зачіску отримала п’ятирічна Злата Письменюк.

Автором кращої пісні, історії, девізу, вислову про деруни стала Леся Грищенко, котра продемонструвала вірші та коломийки про деруни.

Окрім цього пощастило й тим, хто здобув перемогу в дерунярській лотереї.

Організаційний комітет ІХ Міжнародного фестивалю дерунів щиро вдячний за спонсорську допомогу в проведенні цього свята народному депутату України Володимиру Арешонкову, ПАТ «Житомирський маслозавод» — компанія «Рудь», супермаркету «Сільпо», ТОВ «Твій хліб», Коростенському заводу МДФ, ПРаТ «ТЗ Трубосталь», ТДВ Коростенський щебзавод, ЗАТ «Житомирські ласощі», благодійному фонду Олени Тищенко.