Ми вже неодноразово порушували нині злободенне питання водозабезпечення. Аналіз кліматичних особливостей останніх трьох років свідчить про можливий дефіцит вологи вже у найближчій перспективі. Ясна річ, це хвилює жителів області. Вони звертаються в редакцію і пропонують своє бачення проблеми, навіть шляхів її подолання. Так, житель м. Новограда-Волинського Микола Музичко бачить вихід із ситуації у послідовному спорудженні міні-ГЕС на всіх середніх і великих річках України і, звичайно, області.

Зокрема, він пише: «Деякі засоби масової інформації поінформували, що температура повітря на Україні за останні 30 років стала вищою у порівнянні зі світовою. Одна з причин — всихання боліт і маленьких річок, що витікали із боліт у північних районах України.

Я неодноразово писав у районній пресі про необхідність зупинити падіння рівня підземних вод, бо скоро доведеться завозити автоцистернами питну воду в навколишні села.

Наш регіон — це басейн Верхнього Дніпра, тобто із наших боліт витікають малі річки та впадають у Случ, Горинь, Прип’ять.

Колишня влада майже всі болота позливала у Дніпро і ми, тобто населення України, тепер отримали катастрофічні наслідки, про які попереджали вчені.

Сохнуть ліси, вода пропала в 60% колодязів у районах України і кількість криниць без води збільшується з кожним днем. Колишні болота в літній час випаровували вологу, формувались дощові хмари і випадали місцеві дощі, які зрошували землю і поповнювали ті самі болота, що підтримували рівні грунтових вод. Крім того, під болотами знаходились величезні поклади торфу, який, залишившись без вологи, часто в літній час самозагоряється, отруюючи нас шкідливими газами.

Але вихід є. Для того, щоб підняти рівень грунтових вод, потрібно ставити греблі на всіх річках, через кожних п’ять кілометрів, для того, щоб підняти воду в річках приблизно на той рівень, котрий був до меліорації.

Таким чином автоматично підніметься рівень грунтових вод і навколишні ліси отримають дорогоцінну вологу, а люди — воду в колодязях. Приклад: у селі Ушомирі, на р. Ужі, недавно було встановлено греблю та ГЕС і ситуація там докорінно змінилася.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 19 травня 2020