Вулиця Мала Бердичівська, 6. Будівля Житомирської спортивної школи у 1945 році. Фотознімки з архіву Олександра Кухарського.
Вулиця Мала Бердичівська, 6. Будівля Житомирської спортивної школи у 1945 році. Фотознімки з архіву Олександра Кухарського.

У лютому цього року минає 75 років із дня заснування першої у Житомирі дитячої спортивної школи. Про історію спортивного закладу, тренерів та їхніх вихованців, багато із яких стали зірками спорту, розповів дослідник історії спорту Житомирщини Олександр Кухарський.

— Олександре Станіславовичу, створення спортивної школи припало на важкі для нашого народу часи, адже ще тривала Велика Вітчизняна війна. Як це відбувалося?

— Після тривалих боїв 31 грудня 1943 року Житомир було вдруге та остаточно звільнено від німецької навали. Фронт просунувся на захід, життя на визволених територіях поступово переходило в мирне русло. Незважаючи на розруху, відсутність належної матеріально­спортивної бази, а найголовніше — кваліфікованих спеціалістів, у загальноосвітніх школах налагоджувався навчальний процес із військової та фізичної підготовок, масова фізкультурно­оздоровча робота, запрацювали спортивні секції.

18 березня 1944 року при обласному відділі народної освіти відкрилося добровільне спортивне товариство учнів неповних середніх, середніх та педагогічних шкіл «Зміна», яке через фінансові труднощі вже 5 жовтня того ж року припинило свою діяльність. Більшість школярів та підлітків міста були позбавлені можливості активно займатися спортом. Керівники відділу освіти не залишили поза увагою цей факт. Тому 10 лютого 1945 року завідуючий обласним відділом народної освіти М.К.Парфенюк відповідно до постанови ЦК ВКП(б) і Ради Народних Комісарів від 24 листопада 1944 року видав наказ № 52 «Про організацію Дитячої спортивної школи в м. Житомирі». У цьому документі йшлося про організацію з 15 лютого 1945 року в м. Житомирі дитячої спортивної школи ІІІ категорії з основним та інструкторським відділами. Отже, на основний відділ треба було набрати 150 учнів 14­15 років, на інструкторський — 50 учнів. Навчання в школі повинно були розпочатися з 1 березня 1945 року.

— У якому приміщенні розмістилася школа, хто першим її очолив та які відділення в ній було відкрито?

— Першим директором школи призначили викладача школи № 4 А.М.Машківську. Із 25 лютого запрацювали відділення легкої атлетики та спортивної гімнастики. Розмістилася школа у приміщенні синагоги (вул. Мала Бердичівська, 6). А.М.Машківській не вдалося налагодити роботу. Тому невдовзі на посаду директора призначили Надію Карпову, яка також проводила тренувальні заняття з легкої атлетики та спортивної гімнастики.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 21 лютого 2020

 

Погода

Фотоетюд

Фото27032020

Стомився Мурчик писати й читати...

Фото Валентини ПАРХОМЧУК.с. Фасова Хорошівського району.

Лінки