Директор ТОВ «БЕТЕК» Віктор Фарафонов.
Директор ТОВ «БЕТЕК» Віктор Фарафонов.

Не всі, мабуть, знають, що наша область є лідером із виробництва ягідної продукції, особливо — лохини. 10 років тому на бідних поліських грунтах, на околиці села Барвинівки у Новоград­Волинському районі, з’явилося сучасне, високотехнологічне, інноваційне підприємство «БЕТЕК». Про його ще нетривалу, але досить помітну 10­річну історію — наша розповідь.

Садова лохина має цілий «букет» корисних властивостей — як вітамінних, так і лікувальних, отож користується значним попитом серед споживачів, особливо в європейських країнах. Вона плодоносить майже три місяці (липень, серпень і вересень), має відмінні смакові якості.

Якщо ж говорити про споріднені або схожі українські аналоги (лохину часто порівнюють із буяхами, лісовою «голубикою» і т. п.), то все ж вона більше «наближена» до чорниці. Її латинська назва — Vaccinium corymbosum. Це — американська родичка лохини звичайної Vaccinim angustifolium, яка росте в Європі. У наших лісах є ще лохина болотяна, або низькоросла, її збирають на півночі області. А взагалі, сортів лохини — декілька десятків, а гібридів — і того більше.

У Барвинівці ТОВ «БЕТЕК» вирощує садову лохину, виведену американськими і канадськими селекціонерами.

Вдалий проект і потужна інвестиція

Будь­який напрямок сучасного сільгоспвиробництва є ризикованим, навіть через різкі кліматичні коливання. Інвестори, які прийшли 10 років тому в Барвинівку і вклали кошти у створення тут надсучасного ягідного виробництва, теж, мабуть, ризикували. Але, без сумніву, їх проект був добре зваженим і продуманим. І це підтверджує 10­річний шлях стабільного розвитку ТОВ «БЕТЕК». За 10 років удалося зробити чимало. Головне — створити нову, окрему, інноваційну галузь європейського зразка. І саме в Барвинівці було започатковане перше масштабне ягідництво в області й в Україні.

При першому знайомстві тут все дивує і вражає: підходи, масштаби і технології; рівно засаджені кущами лохини поля із водопроводом до кожного деревця; власні резервуари (запаси) води; суперсучасні сортувальні лінії; акустичні гармати для протидії зливам і загрозам граду.

— Спочатку потрібно було вибрати вдале місце для реалізації цього, досить масштабного, проекту, — розповідає директор ТОВ «БЕТЕК» Віктор Фарафонов. — Тоді в Україні ще ніхто серйозно не займався вирощуванням цієї культури, хоча в Польщі, наприклад, вже діяли декілька десятків «лохинних» господарств. Ми почали вивчати карту грунтів, автомобільних розв’язок та шукати оптимальну точку.

Найбільше нас цікавили наявність трудових ресурсів та доступна логістика. На жаль, і тепер не все у виробництві лохини можна механізувати, особливо її збирання. Комбайн американського виробництва для збирання ягід ТОВ «БЕТЕК» придбав ще на початку своєї діяльності. Але для забезпечення високої якості ягід краще збирати їх вручну. Не можна поки що механізувати прополювання рослин та боротьбу з бур’янами. Обрізування кущів також проводиться вручну.

Отож доводиться наймати сезонних працівників за трудовими угодами: під час збирання плодів більше — двох тисяч людей та під час обрізування кущів — більше сотні. Таку велику кількість робітників потрібно знайти, привезти, організувати їхню роботу, нагодувати і відвезти додому. Ну і, звичайно, виплатити заробітну плату.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 10 січня 2020

«Сімейний підряд»: агроном Володимир Наріжний з дружиною Любов’ю Ігорівною.
«Сімейний підряд»: агроном Володимир Наріжний з дружиною Любов’ю Ігорівною.

 

Власна водойма.
Власна водойма.

 

Акустична гармата.
Акустична гармата.