«Тут була будівля управління шахтою», — показує Оксана Левківська.
«Тут була будівля управління шахтою», — показує Оксана Левківська.

 

Маленьке село Збраньки мовби заховалося в дрімучій хащі поміж крутих ярів Овруцько-Словечанського кряжу на півночі нашої області. Аби дістатися сюди, довелося пересісти з комфортабельного мікроавтобуса на старенький ПАЗик — лише таким транспортом підвищеної прохідності можна проїхати тамтешніми дорогами. Одне слово — глушина! Але вже незабаром тут можуть з’явитися натовпи туристів — адже біля Збраньків розташований унікальний об’єкт, подібного якому немає у всій Європі!

…Вийшовши з ПАЗика, озираюся навколо. Кущі, дерева, знову кущі. Попереду бачу розчищену від хащів галявину. Трохи далі — руїни якоїсь двоповерхової будівлі з червоної цегли. Що це за споруда? Для чого її збудували в цих глухих місцях?

— Це була адміністративна будівля шахти з видобутку пірофіліту, — пояснює наш гід, начальник відділу економіки та інвестицій Овруцької міської ради Оксана Левківська. — Шахту цю збудували в 1930-их роках. Он вона, праворуч. Підемте, глянемо. Тільки дуже близько не підходьте, бо глибина шахти — 40 метрів!

Глибина закинутої шахти —  40 метрів.
Глибина закинутої шахти — 40 метрів.

Ого! Мовби цілий 12-поверховий будинок під землею. Підходимо до краю шахти. Вона ніяк не огороджена, тож добре видно бетонні стіни, якими викладено триметровий діаметр шахти. Зазираю обережно у глибину провалля — воно губиться десь далеко внизу у темряві. А дна шахти навіть не видно.

— У цій шахті до війни промисловим способом добували пірофілітовий сланець, — пояснює Оксана Павлівна. — Цей унікальний мінерал зустрічається лише в кількох місцях світу. В тому числі — й в нашому Овруцькому кряжі.
Між іншим, це єдине місце в Європі, де є родовище пірофіліту. Про цей мінерал добре знали наші далекі предки. Ще древляни у ІХ-ХІ століттях виготовляли з нього прикраси. А згодом люди відкрили дивовижні властивості пірофіліту — адже він є фантастично вогнестійким. Тож у нові часи його стали використовувати у виробництві пальників для маяків. Мало хто нині знає, що в XІX столітті пальники на маяках Гібралтару і Дарданелл, на узбережжі Чорного і Азовського морів, на Заполяр’ї та на Далекому Сході були зроблені саме з овруцького рожевого пірофіліту!

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 01 листопада 2019